TURVASEKSI ABC | Need kolm kõige põletavamat küsimust turvaseksi kohta saavad vastuse


Kellad-24
Foto on illustratiivneFoto: Ilmar Saabas


1. Mis on topeltkaitse?

Kõige kindlam kaitse on topeltkaitse ehk nt. Pillid (või mõni muu hormonaalne rasestumisvastane vahend) ja kondoom- sest rasestumisvastased pillid ei takista sugulisel teel levivate põletikutekitajate ülekandumist, kondoomi korrektne kasutamine aga kaitseb Sind enamike sugulisel teel levida võivate põletikutekitajate eest. Erinevate rasestumisvastaste vahendite efektiivsust mõõdetakse nn. Pearli indeksiga ehk mitu naist 100-st rasestub aasta jooksul, kui ta kasutab üht üht ja sama rasestumisvastast meetodit. Kondoomi tõhusus on 85-98 % ehk 2-15 naist 100-st rasestub aasta jooksul kasutades rasestumisvastase vahendina alati ainult kondoomi. Rasestumisvastaste pillide, plaastri ja tuperõnga tõhusus on 99,7%, seega palju-palju tõhusamad. Rasestumisvastaste pillidega alustamiseks ei olegi niivõrd oluline vanus (alustada võivad ka 14-15 aastased, kui nad plaanivad alustada sugueluga ja ei soovi rasestuda), kui inimese tervislik taust. Selleks, et välja selgitada, kas tohid pillidega alustada, soovitan pöörduda näiteks Sinule lähimasse noorte nõustamiskeskusesse, kus kõik teenused kuni 24 eluaastastele on tasuta. Arst või noortenõustaja esitab Sulle erinevaid küsimusi Sinu tervise ja ka lähisugulaste tervisliku seisundi kohta, lisaks mõõdetakse vererõhku. Kui selgub, et põhimõtteliselt võiksid alustada pillide tarvitamisega, saad koos noortenõustaja abiga valida välja just Sulle sobiva variandi ja saad retsepti rasestumisvastaste pillide ostmiseks ning palju lisateavet nende tarvitamise skeemi kohta jms.

2. Millal on õige aeg testida ennast suguhaiguste suhtes peale kaitsmata vahekorda?
Selleks, et kontrollida ennast sugulisel teel levivate haiguste suhtes, oleks soovitav pöörduda arsti vastuvõtule umbes 3-4 nädalat (või hiljem) pärast kaitsmata vahekorda. Testimiseks on kuni 24-aastastel parim pöörduda lähimasse Amor Noorte Nõustamiskeskusesse, kuid testida saavad ka pere-, meeste- või nahaarstid või tasuliselt aadressil testikodus.ee. Analüüse ei ole varem soovitatav teha, kuna nad ei pruugi koheselt peale vahekorda anda õiget vastust. Kui on soov teha teste ka HIV-le ja süüfilisele, siis neid teste ei ole soovitav teha enne 3 kuu möödumist, kuna nii HIV-nakkuse kui süüfilise peiteaeg on 3 kuud. Kindlasti peaks vahepealsel ajal igal vahekorral kondoomi kasutama. Kui partner ei kasutanud ka ühtegi muud rasestumisvastast vahendit, kaasneb kaitsmata vahekorraga ka tõenäosus, et partner võis rasestuda. Kui kaitsmata vahekorrast on möödas vähem kui 5 päeva, saab selle ennetamiseks naine võtta SOS-pilli. Mida varem naine selle tableti võtab, seda kindlam on toime. Neid müüaks apteekides ilma retseptita.

3. Kus ja kuidas turvaliselt kondoomi hoida?

Kondoomi ei ole hea pikka aega rahakotis või püksitaskus hoida ja seda kahel põhjusel. Kui rahakott on tagataskus või kotipõhjas, võib kondoom pideva muljumise tõttu viga saada. Samuti mõjub pikaajaline kokkupuude kehasoojusega või külmade ilmade puhul pakane lateksile (materjal millest kondoom on tehtud) halvasti, muutes selle rabedamaks ning kaitsevahend võib vahekorra ajal puruneda. Seega kui soovid hoida kondoomi rahakotis, tuleb rahakotti hoida paigas kus ta ei saaks muljuda ning kus ei oleks väga palav. Kondoomi kaasas kandmiseks on hea valik muljumiskindel karbikene, mille saab kenasti pista kotti või põuetasku.