Isiklik elu seestpoolt vaadates
Psühholoogid kuulevad sageli oma vastuvõttudel selliseid asju, millest inimesed ei räägi ka mitte oma kõige lähedasematele. Välispidiselt oleks perekonnas otsekui kõik väga hästi, seestpoolt vaadates aga tõusevad ihukarvad püsti.
Seejuures on praktiliselt kõikide perede probleemid sarnased. Konfliktid ja põhjused on tüüpilised.
Probleeme lähemalt uurides võib neist välja tuua viis kõige valulikumat:
1. Paigalseis suhetes (ühel või mõlemal partneril on hakanud igav).
2. Petmine. See on žanri klassika, igavene teema.
3. Usalduse kaotamine.
4. Konkurents perekonnas — võitlus liidripositsiooni eest.
5. Laste kasvatamine.
Iga probleemiga tuleb tegeleda nii isiklikult, kui ka spetsialistide abiga. Universaalseid retsepte ei ole olemas. Ent paljugi võib muuta, kui läheneda probleemile teistsuguse vaatenurga alt.
Ära takerdu lapsepõlve traumadesse
Tänapäeval on moes rääkida, et meie probleemide põhjused peituvad enamasti lapsepõlves. Ilmselt on see siiski liialdus.
Uuringud on tõestanud, et inimene võib üles kasvada joodikust isa ja hoolimatu emaga keerulises peres, ent täiskasvanuks saades ei korda ta oma vanemate saatust. Ta muudab lapsepõlves saadud trauma edulooks.
Seega pole sugugi hädavajalik sündida eeskujulikku perekonda. Ent psühholoogid armastavad pahatihti absolutiseerida lapsepõlves saadud traumasid ning seletada nendega kõiki inimese probleeme. Sealjuures ei pööra nad tähelepanu sellele, et olemas terve hulk näiteid, mis ei sobi kokku nende kontseptiooniga. Psühholoog urgitseb haavas, klient hakkab sellesse uskuma ning trauma süveneb. Seejärel asutakse aga sellesama traumaga tööle. Töötatakse kaua, vahel aastaid. Niiviisi seotakse klient enese külge.
On olemas üle 50seid naisi, kes on ikka veel kinni oma lapsepõlves saadud traumades. Nad teevad seda alateadlikult, sest neile on see nii kasulik. Trauma on universaalne indulgents. Tegelikult on see aga mäng. Kui inimene jääb mängima, siis hakkab ta oma elu selle mängu ümber ehitama. Ta tormab seal ringi kui munas kana. Kui aga küsida, mis siis selles traumas nii väga on, solvub ta hirmsasti.