Kas sa oled shopahoolik?

 (25)
Väsinud tarbija
Corbis/Scanpix

Kas sinu mõtted keerlevad pidevalt selle ümber, kuidas järgmise palgapäevani ära elada? Põhjuseid selleks võib olla mitu. Ehk on lihtsalt palk liiga väike või oled hoopiski langenud sügavasse ostusõltuvusse. Igaks juhuks kontrolli end allpool toodud küsimuste abil.

Kui vastad jaatavalt vähemalt kolmele küsimusele, võib see olla märk ohtlikult ligihiilivast ostusõltuvusest, mis nõuab kas sinu enda või raskemal juhul juba ka spetsialistipoolset sekkumist.

1. Kas sa mõtled pidevalt shoppamisele või planeerid peas juba järgmist ostu?

2. Kas koos ostusummade ja -koguste suurenemisega on ka sinu enesetunne tunduvalt parem ning sellega kaasneb teatud energiapuhang ja rahulolutunne?

3. Kas sa ostad asju, mida sa ei vaja, ning raha eest, mida sul tegelikult ei ole, mõtlemata tagajärgedele? Sa lihtsalt “pead” seda saama!

4. Kas sa ostad asju selleks, et leevendada ängistust, üksindust, depressiooni või tühjust iseenda sees?

5. Kas sa muutud tujutuks või ärritud, kui sul pole hetkel võimalik midagi osta, tundes samas ka ängistust, et sa pole oma shoppamist kontrolli all suutnud hoida?

6. Kas sa luiskad või varjad, kui palju sa midagi ostnud oled, et pääseda nö “tõele näkku vaatamisest”?

7. Kas sa unustad tihti, mida sa täpselt ostnud oled ja palju see maksis?

8. Kas sa tunned häbi või süütunnet kõige selle pärast, millele sa raha oled kulutanud?

9. Kas sinu ostuhullus avaldab negatiivset mõju sinu suhetele lähedaste, sõprade või töökaaslastega?

10. Kas sa lükkad ikka ja jälle arvete maksmist edasi, võtad kiirlaenu, laenad teistelt, küsid töö juurest avanssi, tühjendad kontod ja krediitkaardid?

11. Kas sa oled raha saamiseks teinud ka midagi ebaseaduslikku: võtnud raha töö juurest kassast, võltsinud allkirju, kirjutanud valearveid või laste kontodelt raha “laenanud”?