Kas sa üldse oskad puhata?

 (7)
Töömured
Corbis/Scanpix

Kas suudad pärast tööd pea järgmiste päevade tööplaanidest tühjendada, et end mõnusalt diivanile sirutada ja värskelt hangitud raamatu sügavustesse sukelduda? Polegi nii lihtne? Väikest enesekontrolli pakub alljärgnev test.

Vastusevariandid: „jah”, „ei”, „raske öelda”. Iga „ei” vastus annab 2 punkti, „raske öelda” — 1 punkti, „jah” — 0.

1. Kas vahel juhtub, et sa ei suuda meenutada, kas tõmbasid ikka triikraua juhtme välja?

2. Kas tunned sageli, et jõud on otsakorral?

3. Kas sõpradega lobisedes mõtled aeg-ajalt oma töö peale?

4. Keskealine naine istub pargipingil ja mängib kitarri. Kas sinu meelest on see ebanormaalne ning loomuvastane?

5. Kas teed õhtuti järgmiseks päevaks tööplaane?

6. Kas vahel juhtub, et ka kallima käte vahel olles mõtled tööasjadest?

7. Kas pead end täiuslikuks inimeseks?

8. Kas lugesid oma erialaga mitte seotud kirjandust ammu aega tagasi?

9. Kas tahaksid vahel ilma põhjuseta nutta?

10. Oled puhkusele sõitnud. Kas sind häirib teadmine, et naased puhkuselt koju koos virna musta pesuga?

Liida tulemused kokku.

0 — 7 punkti: Kahjuks on sul raske lõdvestuda ning oma argipäevamuresid unustada. Isegi, kui sa endale aru ei anna, oled pidevas pinges, alati mures, sinu meeleolu on harva pilvitu.

Võimalik, et pead ennast „raudseks” inimeseks, kes peab vastu kõikidele katsumustele. Ometi pole inimese jõuvarud lõpmatud ning nii võib organism tõrkuma hakata kõige ebasobivamal hetkel.

Seetõttu tuleb õppida puhkama! Püüa rohkem aega jõude olla, õpi lõdvestumise kunsti (kusjuures ilma väliste stiimulite, nagu näiteks alkoholi abita). Õpi kasvõi mõneks ajaks end muredest välja lülitama. Ja sa veendud, et see mitte üksnes ei leevenda probleeme, vaid lausa vastupidi, soodustab nende lahendamist.

8-12 punkti: Põhimõtteliselt oled sa võimeline ka lõdvestuma ning ennast oma põhitegevusest välja lülitama. Kuid vahel, olles liialt töösse süvenenud, unustad ka puhkuse ning võid märkamatult stressi langeda. Rohkem tähelepanu oma organismile!

13 — 20 punkti: Sind võib tõesti õnnitleda. Sa oskad lõdvestuda — puhata ning oma tööst välja lülituda. See õnnestub tavaliselt kiiresti ja annab häid tulemusi.

Samuti lased sa oma organismil regulaarselt taastuda, see on aga parimaks garantiiks heale enesetundele ning — mis pole vähem tähtis — viljakale ja tulemusrikkale tööle.