1. Kujutle järgmist olukorda: sind kutsuti üpris esinduslikule ja pidulikule üritusele. Miski ei tohiks rikkuda sinu hoolikalt loodud veatut imidžit. Ning äkki kallab ettekandja nagu kiuste just sinu lumivalgele pluusile veini. Sina…

A) Kukud nutma
B) Karjud ettekandja peale ja hakkad alles seejärel nutma
C) Viskad tumeda jaki pluusile peale — nii ei ole plekki näha.

2. Oled võõras seltskonnas. Mingil hetkel teeb keegi ettepaneku mängida mängu, mille reegleid sa ei tunne. Sina…

A) Keeldud kohe
B) Alguses jälgid mängu ja alles seejärel otsustad
C) Nõustud. Mis seal ikka, äkki on lõbus.

3. Hasartsed inimesed veavad vahel täiesti hullumeelsete asjade peale kihla. Tasakaalukad aga üritavad mõõta „asja hinda“ ning seda rumalust, millega tuleks nõustuda, et ennast parimas valguses näidata. Kui suure kihlveoga sina kaasa läheksid?

A) 100 euro peale, et suudad ära süüa 20 hot-dogi
B) 1000 euro peale, et suudad hot-dogi patrullkoera käest ära võtta
C) 10 000 euro peale, et suudad kinni püüda hulkuva koera ja suudelda teda kõikide nähes.

4. Sõprade ja kolleegide vahel lobisedes tehakse ikka juttu lapsepõlve tempudest. Küll räägitakse õunaraksus käimisest, küll sõbra padja alla sätitud sulanud šokolaadist. Ning need ei näigi nii väga kohutavatena. Kas sina võtsid lapsena kellelegi kuuluva asja endale?

A) Loomulikult mitte. Ega ka mitte täiskasvanuna
B) Juhtus vahel. Kellega seda pole juhtunud?
C) Ei mäleta.

Märkus: kui oled elukutseline varas, siis on vastus B.

5. Igas ameti leidub laitmatuid professionaale, aga ka sulisid, kes tahavad inimesi petta. Sina oled ju tähelepanelik, eks ju? Kui müüja pettis sind ja sa said sellest kohe aru, siis...

A) Teed näo, et ei saanud aru — müüjad peavad ju ka kuidagi elama
B) Nõuad, et ta arvutaks uuesti
C) Karjud müüja peale ja kirjutad kaebuse.

6. Meie elus on tabuteemasid, millest ei räägita. Ent vahel peaksime siiski ka äärmustele mõtlema. Kui äkki on juhtunud nii, et sul pole raha ega süüa ja mitte keegi ei taha või ei saa sulle laenata, mida teeksid?

A) Sureksid
B) Varastaksid
C) Kerjaksid.

7. Kui sageli oled sa näinud noort meeldivat inimest, kes on taktitundeline, suurepärase hariduse ning terve ellusuhtumisega, ent ometi on ta tööl üpris kesisel ametikohal? Miks tark inimene ei suuda karjääriredelil kõrgemale tõusta?

A) Karjääriredel pole lihtsalt tema jaoks. Peab otsima teisi võimalusi.
B) Kõikidele ei jätku seal „üleval“ kohti
C) Tarkus pole veel kõik. Peab omama ka teisi omadusi, mitte ainult professionaalseid.

8. Oled kindlasti kohanud oma elus tarka ja võluvat naist, kes elab ilma mehe kaitsva õlata. Miks ilusal naisel ei pruugi isiklikus elus vedada?

A) Ta on liiga kättesaadav
B) Kes seda teab
C) Ta on liiga häbelik. Praegune aeg pole aga tagasihoidlike jaoks.

9. On asju, millega sa poleks mitte mingil tingimusel nõus. Küllap on aga ka olukordi, kus võib minna kokkuleppele iseendaga. Millega sa suure raha eest kergemini nõustuksid?

A) Raske, aga auväärse tööga
B) Kerge, mitte eriti prestiižika tööga, mille pärast peab ka häbi tundma
C) Õnnekütiks olemisega

10. Kui su laps küsib, mille pärast oled elus kõige rohkem häbi tundnud, mis sa talle vastad?

A) Valetad talle lihtsalt
B) Räägid tõtt
C) Seletad, et häbi on ebameeldiv tunne.

11. Vahel on nii, et kui keegi on teinud midagi tobedat, siis häbi on millegipärast sinul. Oled sa tundnud, et kui filmis käituvad tegelased rumalasti, siis...

A) Sul on nendest rumalatest kahju
B) Üritad ennast nende olukorda panna ning mõtled, kuidas sa ise käituksid
C) Vahetad lihtsalt kanalit.

12. Sageli näeme komöödiafilmides, kuidas laps heidab end mänguasjade osakonnas pikali, taob jalgadega ja karjub. Kui sinu laps korraldab midagi sellist , siis sina...

A) Teed näo, et see on võõras laps
B) Ostad talle selle, mida ta tahab
C) Riidled temaga ja lähed minema, küll ta järele tuleb.

13. Millise arsti juurde sa kohe mitte ei tahaks minna?

A) Psühhiaatri juurde
B) Onkoloogi juurde
C) Günekoloogi juurde

Vaata nüüd, millist tähte valisid kõige sagedamini. Iga A-tähe eest saad 0 punkti. Iga B annab 1 punkti, iga C — 2 punkti.

Vähem kui 13

Sinu on elu õige, ent raske. Ürita vähem pöörata tähelepanu teiste arvamusele. Häbitus ei ole häbi vastand. See on vastand häbelikkusele ning kalduvusele häbeneda. Ja seda Isegi siis, kui polegi nagu millegipärast häbi tunda. On siis tõesti nii tähtis, mida ütleb „leedi Maria“, kes tegelikult polegi leedi, vaid naaberkorteri vanaema? Kas elu on tõepoolest nii väljakannatamatu, kui sind hooletu autojuht täis pritsis? See pole ju üldse sinu süü. Ja kohe kindlasti võid end heatahtlike sõprade, lähedaste ja kolleegide keskel iseendana tunda . Noh, päris mõtlematult ei tasu just käituda. Ent pea meeles, et sinus elab ka üks väike üleannetu põngerjas. Selline, keda pole veel õpetatud häbi tundma. Ja kui ta kasvõi vahel ei saa koerust teha, siis mõjub see pikapeale ka sinule. See on võimalik, ent kurb. Selline väike võrukael võib sulle neuroosi tekitada...

13 — 20

Sa üritad balansseerida eetilisuse ja häbituse piiril. Kõige kummalisem pole isegi mitte tõik, et see sul õnnestub, vaid see, et sinuni ei jõuagi arusaam, kui mõttetu see on. Ent aega ja jõudu kulub selleks palju. Samas võiks neid palju kasulikumate asjade tarvis kulutada. Loomulikult võid oma enesearmastust tublisti upitada tõdemusega, et „järgid Buddha õpetust kuldsest keskteest“. On aga kahtlane, et reaalsed budistid sind kohe selletõttu omaks võtaksid. Ent enese jaoks ning selleks, et lähedaste ees uhkustada, sobib see ju ikkagi. Enamgi veel — selline positsioon lubab sul enda peal läbi proovida erinevaid rolle. Kord oled vahekohtunik vaidluses, kord perekonflikti kompromisslahenduse autor, kord veel nii mõnigi „kuldse kesktee“ harrastaja. Olla orientiiriks ja mõõdupuuks, kavaldavaks slikerdajaks, kes pidevalt piiridel balansseerib, sealjuures aidates oma lähedasi, võib olla tõepoolest magus. Ainult ära unusta, et see mäng on täpselt samasugune nagu teisedki mängud. Ole hoolikam. Muidu jäädki mängima …

Üle 20

Mida siin siis öelda... Pole just eriti hea näitaja olla häbituse näidiseksemplar. Sa ei raiska aega selle peale, et inimestele meeldida, ning sel moel hoiad seda kokku. Samas võib juhtuda ka nii, et sul läheb abi vaja just nendelt, kes peavad sind ebameeldivaks tüübiks... Sündmused arenevad elus nii kiiresti, et võid nutusesse seisu jääda juba homme. Ja ongi häda käes. Alles eile jutustasid kõigile, et sulle ei lähe üldsegi korda nende arvamus ja osavõtt. Kas pole hirmutav, et nüüd vastavad needsamad inimesed sulle samaga? Kas ka nemad ütlevad nüüd, et sinu arvamus ja sina ise ei lähe neile korda? Igal juhul tasuks mõtiskleda selle üle, et sotsiaalse ühise elu reeglid polegi tühiasi. Häbituse äärmine aste on häbitu mõistus. Arenda siis seda ja ole rahul sellega, et mitte keegi ei näe — sina aga võid nad kõik oma mõtetes praevardasse ajada...

Allikas: Psihhologija, jaanuar-veebruar 2017