Eestisse jõudis D-vitamiini kiirtest


Eestisse jõudis D-vitamiini kiirtest
Benu apteek

Eestisse jõudsid maailma esimesed laborivälised D-vitamiini taseme mõõtmise seadmed, mis annavad inimestele võimaluse oma tervisenäitajaid kontrollida kiiresti ja ilma perearsti juurde minemata.

Aparaadid kasutusele võtnud Benu apteegi proviisori Margot Lehari sõnul on tegu professionaalseks kasutamiseks mõeldud seadmetega, mis muudavad D-vitamiini testimise lihtsaks nagu veresuhkru mõõtmise. “Seni tuli D-vitamiini mõõtmiseks anda veeniverd ja oodata laborist vastust vähemalt järgmise päevani. Kui inimesel polnud arsti saatekirja, siis oli see kiirtestist ka umbes kaks korda kulukam,” selgitas Lehari.

Proviisor Lehari tuletas meelde, et sügisese pööripäeva järel on alates sellest nädalast rohkem pimedat kui valget aega. “Kuna me ei saa enam loota päikesevalgusele, mis suvel aitab D-vitamiini taset hoida, siis on just praegu õige hetk teada saada oma D-vitamiini tase ja seda vastavalt vajadusele kompenseerida. D-vitamiini huupi võttes on võimalik ka tervisele liiga teha, seega on olemasoleva taseme fikseerimine mõistlik ettevaatusabinõu,” lisas ta.

Proviisor Lehari sõnul saab kiirtesti tegemiseks lähima apteegi valida apteegi kodulehelt www.benu.ee ja seal testiks sobiva aja kokku leppida. D-vitamiini kiirtestiks on vaja vaid üht-kaht tilka sõrmeotsaverd ning aparaat annab vastuse 15 minutiga. Test on tundlik nii D2- kui ka D3-vitamiini suhtes ja kliiniliselt testitud.

Benu apteegis kasutatavate D-vitamiini mõõtmise seadmete kõrge täpsuse tagamiseks on need kalibreeritud ja kontrollitud vastavalt rangetele kvaliteedinõuetele. Seadme mõõtetäpsus on 96,6%, mis on väga kõrge ja võib täiendava kontrollimise vajadust tekitada ainult D-vitamiini soovitusliku taseme äärealadel ehk 75 nmol/l ja 250 nmol/l läheduses. “Näiteks juhul, kui test annab tulemuseks 77,7, saab ka maksimaalset mõõteviga arvesse võttes olla kindel, et inimesel on D-vitamiini minimaalsel soovituslikul tasemel. Apteekrid arvestavad soovitusi andes testi tulemuste täpsusega ning kuna soovituslik D-vitamiini taseme vahemik on väga lai (75–250 nmol/l), siis ei ole testi tulemuse komakohaline täpsus õige soovituse andmiseks tegelikult määrav," selgitas Lehari.

D-vitamiinil on väga oluline roll kaltsiumi ainevahetuse regulatsioonil. D-vitamiini vaeguse korral langeb kaltsiumi imendumine soolest, mistõttu ei suuda organism ennast piisavalt kaltsiumiga varustada. D-vitamiin aitab kaasa immuunsüsteemi ja lihaste, sealhulgas südamelihase normaalsele talitlusele ning toetab stabiilse närvisüsteemi ja vererõhu säilitamist.

Head D-vitamiini allikad on külmaveekalad, nagu makrell, lõhe ja heeringas, ühtlasi tursamaksaõli, munakollane, maks, või ja piim. Aedviljad on D-vitamiini poolest vaesed. D-vitamiini defitsiiti põhjustavad vähene päikesevalgus, rinnaga toitmine, rasedus, rasvumine, alkoholi liigtarvitamine ja liiga piiritletud toiduvalik.

Tartu ülikooli teadlaste uuringu kohaselt esineb eestlastel D-vitamiini vähesust aastaringselt. 80% uuringus osalejatest jäi ka sügisel D-vitamiini tase alla optimaalse.

Apteegis tehtava D-vitamiini testi eesmärk on anda inimesele mugavalt ja kiiresti teada tema D-vitamiini tase ning vastavalt testi tulemusele jagada professionaalset nõu, kuidas seda normi piires hoida.