5 oskust, mis muudavad kaalu langetamist igaveseks


5 oskust, mis muudavad kaalu langetamist igaveseks
Photo by rithwick. pr on Unsplash

On üldine arvamus, et kaalu langetamise juures on kõige olulisem valida "õige" dieet ning hakata treenima kui segane. Kuigi need mängivad tõesti ülekaaluga võitlemisel oma rolli, on eelkõige tähtis, et suudetakse võtta kontroll selle üle, mis suhu läheb. Sina pead valitsema toitu, mitte vastupidi, kirjutab Fitlapi toitumisnõustaja Heikki Mägi.

Jagame sinuga 5 nippi, mis muudavad kaalu langetamist igaveseks.

1. Õpi sööma kindlate vaheaegadega

Oleme soovitanud inimestel süüa päevas 4 korda. See on rütm, mis sobib enamus inimeste päevarütmidega. Kellajad ei ole iseenesest olulised, tasub vaid toidukorrad päeva peale enamvähem võrdsete vahedega ära jaotada.

Siinkohal ongi oluline tõmmata selge piir söögiaegade ja vahepealsete “suhu ei lähe midagi” aegade vahele. Ei mingit näksimist.

Pidev näksimine muutub väga ruttu halvaks harjumuseks. Märkamatult muutuvad plaanitud tervislikud näksid üha ebatervislikumaks. Harjumustel on jõud.

Söögikordade vahel võid tarbida ainult vedelikku, ideaalis puhast vett.

2. Õpi toite ette planeerima

Paljud inimesed võtavad otsused “kus ja mida süüa” vastu loetud tunnid/minutid enne söömist.

On see siis lähedalasuv restoran, kus pakutakse päevapraadi või kiiremal päeval hoopis esimene ettejuhtuv tankla, kust lihtne haarata näppu mõni “kuum koer”.

Seotud lood:

Mõlemal juhul on päris kindel, et sa ei toida oma keha ilmselt vastavalt oma eesmärkidele.

Kui tahad võimalikult edukalt langetada kehakaalu ning vähendada keharasva, pead hakkama oma toidukordi rohkem ette planeerima. Juhuslikkus on siin sageli väga libe tee.

Ma ei taha üldse öelda, et sa ei tohiks enam välja süüa, ent leia juba ennetavalt kohad, kust saad osta sulle sobivat ja tervislikku toitu.

Ja loomulikult on ise tehtud toit kvaliteetseim.

3. Õpi toitu valmistama

Kui võtad oma kaalu langetamist tõsiselt, pead hoolitsema selle eest, et toit, mida suhu paned, aitab sul ka endale seatud eesmärke saavutada.

Elu on näidanud, et üldjuhul ei saa me loota väljas söömisele, sest tavaliselt ei ole söögikohtades pakutav toit tasakaalus (on loomulikult ka erandeid). Seepärast pead õppima ka ise toitu valmistama. Ära saa valesti aru, sinust ei pea saama järgmine Jamie Oliver või Gordon Ramsay, aga teatud oskused on vajalikud.

Sa pead võtma aega, et planeerida oma toidukordi, käia poes ning kokata.

See kõik aitab sind kolmel viisil:

  • Sul on rohkem energiat, sest sinu toidulaud ei ole kaetud enam suhkrurikaste ja töödeldud toitudega.
  • Sa sööd toite, mis kiirendavad naturaalselt sinu ainevahetust ning läbi selle on sul lihtsam tekitada kehale vajalik energiadefitsiit.
  • Sa tunned ennast “kõrvust tõstetult”, sest omad ise kontrolli toidu üle. Mitte vastupidi. Sa tunned ennast võitmatuna. Ja see on hea ja motiveeriv tunne.

Toidu valmistamise juures on oluline ette planeerimine, ideaalis nädalaks. Esimeste sammudena koosta endale poes käimiseks täpne ostunimekiri. See aitab sind hoida kindlates raamides.

Ajapikku saad juba selgeks, millised toiduained võiksid sul külmkapis alati olla olemas. Ja siis muutud sa poes justkui superarvutiks, mis ülima otsustuskindluse ja täpsusega toiduaineid korvi paigutab. Piinlikult täpne ostunimekiri pole siis enam isegi vajalik.

Sa tead täpselt, millised toiduained saad sügavkülmutada, millised toiduained niipea ei rikne ning millised toiduained vajavad kohest ära söömist.

Kui toiduained varutud, soovitan kasutada toidu valmistamisele kuluvat aega võimalikult efektiivselt. Hea nipp on teha suurem toiduports korraga valmis ning järgneva paari-kolme päeva jooksul süüagi suures plaanis sama toitu. Pole mingit vajadust igaks toidukorraks süüa erinevat toitu.

Kusjuures teevad paljud meie kliendid ühe õhtuga valmis kogu järgneva nädala toidud.

Neile, kes pole kokkamisega veel väga “sina peal”, soovitan valida oma menüüsse väga lihtsasti valmistatavad toidud — näiteks erinevad kiired pajaroad (nt riisi-hakklihapada jms). Kõik potti, keema, kaas peale ja ongi õige pea valmis.

Hea mõte on kasutada ka nö poe valmistooted — konserveeritud kikerherned, mais, oad jms.

Niimoodi vaikselt lihtsamatest toitudest alustades, saab sinust loetud kuudega meisterkokk. Varsti haarad staarkokkadelt leemekulbid käest.

Ja tervislike toitude valmistamine (kui panna menüü targalt kokku), ei võta üldse aega. See on lapsemäng!

4. Õpi nälga tundma

Värskelt tervisliku toitumisega tutvust teinud inimeste jaoks ei ole näljatunne meeldiv. Pigem vastupidi. See suunab/meelitab neid tegema ebatervislikke toiduvalikuid ning üle sööma.

Selleks et edukalt ja jäädavalt oma keha muuta, peab igaüks õppima nälga tundma. Saama näljaga nö “sina peale”.

Nälg võib olla tegelikult väga hariv. See on meie keha, kes rääkida ju ei oska, viis ennast väljendada.

Oluline on aga eristada nö füüsilist nälga emotsionaalsest näljast (isud).

Füüsiline nälg tekib siis, kui sinu veresuhkrutase langeb allapoole igasugust arvestust ning tunned füüsilist tühjustunnet kõhus.

Emotsionaalne nälg tekib aga sageli siis, kui oled stressis, sul on igav, oled üksik või koged mõnda negatiivset emotsiooni.

Söömine on mõnus ja rahustav. Ning tihti tekitavad negatiivsed tunded soovi süüa midagi rämpstoidu kategooriast (pitsad, hamburgerid, šokolaad jms).

Seepärast soovitame — ära söö kohe, kui tunned nälga. Võta väike “time out” ja pööra sellele tähelepanu. Teadvusta, mis laadi näljatundega on tegu.

Proovi keskenduda hetkeks millelegi muule — tee tööd, korista maja, loe raamatut ja vaata, kas see näljatunne kaob.

Õpi selle näljatundega hakkama saama, nii et sinu päevased toidukorrad jääksid ikka ettenähtud kellaaegadele.

Kui lõpuks sööd, söö rahulikult ja toitu nautides. Ja kui sa oled tõesti “õigetel põhjustel” näljane, maitseb tervislik toit jumalikuna.

5. Õpi valima toitu vastavalt enesetundele

Nagu eespool mainisin, on kaalu langetamine seotud otseselt energiadefitsiidiga. Pead andma kehale vähem, kui ta vajab kehakaalu säilitamiseks.

Seepärast tuleb sisse söödavaid/joodavaid toite väga hoolikalt valida.

Ja siin on kaks erinevat lähenemist.

Elu on näidanud, et pidevalt näljastel inimestel tasub valida pigem tahkes olekus mahukamaid toite (nt praed). See täidab paremini ja kauemaks ajaks kõhtu.

Kellele aga valmistavad ette antud toidukoguste ära söömine pigem probleeme, saab abi joodavatest toitudest (nt smuutid) või siis energiarikkamatest, aga väiksema kogusega snäkkidest (nt pähklid jms).

Kuigi mõlemal juhul on sisse söödud energiahulk ja toitainete jaotus sarnane, on toidu tarbimise lihtsus ja selle nö kõhus püsimise aeg erinev.

Vali sulle sobiv lahendus.