Hea uudis maitsemeeltele: teadlased väidavad, et küpsetatud köögiviljad võivad tervisele keedetutest isegi kasulikumad olla

 (4)
Hea uudis maitsemeeltele: teadlased väidavad, et küpsetatud köögiviljad võivad tervisele keedetutest isegi kasulikumad olla
Küpsetatud kartulidFoto: MorgueFile

Küpsetatud toitu ei peeta nii tervislikuks kui toorest või keedetut. Aga hiljutine uuring, mille viisid läbi Hispaania Granada ülikooli teadlased, leidis, et küpsetatud köögiviljad on tervisele kasulikumad kui toored või keedetud.

Aga küpsetamisel ja küpsetamisel on vahe — kindlasti ei tasu nüüd rahumeeli igas suvalises pubis ahjukartuleid õgima hakata. Nimelt on küpsetatud köögiviljade tervislikkuse saladus neitsioliiviõli, aga söögikohtades ei kasutatata tavaliselt neitsioliiviõli, vaid mingit odavamat õli.

Kui aga küpsetada ise kodus köögivilju neitsioliiviõliga, on tulemuseks tõesti kõige tervislikumad köögiviljad — nimelt on neitsioliiviõli tohutult rikas antioksüdantide poolest, mille tarbimine vähendab vähi- ja paljude teiste haiguste riski. Küpsetamisel, eriti just aeglasel üsna madala temperatuuriga küpsetamisel, imenduvavad need antioksüdandid köögiviljadesse ja sa saad tervislikuma toidu kui oleks hunnik keedetud köögivilju.

Allikas: Woman’s Day