Eeltoodu on kuiv arvu- ja faktirida, millest keskmine eestlane mööda vaatab, sest vähesed on nõus tunnistama, et probleem puudutab neid isiklikult. Isegi kui ülekaalu tunnistatakse, pannakse süü kehvade geenide arvele, kuigi elustiil mängib kehakaalu puhul geenidest märksa suuremat rolli. Iga teine arstide poolt pandud karm diagnoos võiks olla olemata, kui muutuks mõtteviis, et kõrge kaal ja halb tervis on paratamatud.
Loomulikult on inimeste ainevahetuse kiirus erinev, aga see ei tähenda, et liigsetes kilodes võiks ainult saatust ja suguvõsa süüdistada. Kõik inimesed sünnivad unikaalse geneetilise paketiga, kus leidub nii häid kui halbu kombinatsioone ja tõsi on, et mõni inimene võtabki kaalus kergemini juurde kui teine. Selle tõdemusega tuleb õppida elama, mitte ohkama, et teised söövad rohkem, aga kaaluvad vähem.
Olukorras, kus keskmine eluiga kerkib, aga tervelt elatud aastad püsivad tuntavalt allpool pensioniiga, tähendab varane haigestumine elukvaliteedi hüppelist langust juba viiekümnendates, kuuekümnendates eluaastates. Unistus pensionipõlves reisimisest, lastelastega mängimisest ja väljateenitud puhkusest jääb täitumata, sest aeg ja energia kuluvad haigustega võitlemiseks.
Rohtu leiab toidupoest
Kui perearst palub ülekaaluga kimpus inimestel toidupäevikut pidada, ei jõua iga teine toidupäevik arsti lauale tagasi, kuigi see tagaks personaalsed tasuta nõuanded toitumisharjumuste parandamiseks. Paljud inimesed ei taha tunnistada, et toitumine võibki olla nende liigesevalu, kõrge vererõhu, halva enesetunde või muu tervisemure põhjuseks. Kui arst palub astuda kaalule, tekitab see nii mõnelgi patsiendil trotsi, sest tekib oht, et vastutus läheb arstilt inimesele tagasi, kuna arst ei saa kellegi teise eest kümmet kilo maha võtta. Kaalualandamiseks tuleb näha ise vaeva, kulutada enda aega, aga palju lihtsam oleks rohtu võtta. Lisaks peetakse harjumatuks mõttekäiku, et kui tervis annab esimesi hädasignaale, tuleks rohtu otsida toidupoest, mitte apteegist.
Teekond parema tervise poole algab seega mõtteviisi muutusest ja liigsete kilode olemasolu tunnistamisest. Kui kehamassiindeks, mille kalkulaatoreid leidub veebiavarustes sadu, on kahekümne viiest kõrgem, on tegu ülekaaluga, kui number on üle kolmekümne, on tegu rasvumisega, mis on tervisele juba päris ohtlik.