Kiire kaalukaotusega kaasnevad ohud

 (7)
Kiire kaalukaotusega kaasnevad ohud
Scanpix

KAALUABI: Kas dieedid, mis lubavad ühe kuuga kaotada 7-15 kilo, kõlavad ahvatlevalt? Loomulikult oleks tore, kui lisakilod enne rannahooaja algust imeväel sulaksid, kuid ülikiire salenemine tundub kahtlane ning ekstreemse dieedi pikendamine võib kahjustada sinu tervist.

Kiire alguse põhjused

Mõned kaalujälgijad võtavad uue dieediga alustades koheselt mitu kilo alla, kuid pikaajaliste eesmärkide seadmisel tuleb jääda realistlikuks. Esimesel kuul võidakse kaalu langetada tempos üks kilo nädalas, kuid alati tuleb arvestada, et aja jooksul tempo raugeb, sest algselt ei põletatud mitte rasvu, vaid organismis peituvat vett.

Ohutud strateegiad kaalu kaotamiseks

Ohutu kaalulangetamisega alustamiseks tuleb keskenduda tarbitud kalorite hulgale. Eksperdid soovitavad dieedi ajal tarbida päevas 500-1000 kalorit harjumuspärasest vähem. Selle eesmärgi saavutamiseks tuleb oma menüüd revideerida või rohkem sporti teha. Üks kilogramm võrdub 3850 kaloriga, mis tähendab, et iga päev veidi üle 500 kalori vähem tarbides kaotad nädalaga ühe kilo. 1801 Minnesota kaalujälgija andmete põhjal jõudsid uurijad järeldusele, et mida rohkem erinevaid strateegiaid kaalujälgijad kaalu langetamiseks kasutasid, seda kiiremas tempos allavõtmine kulges.

Sihile viivad järgmised strateegiad:

  • Kalorite lugemine
  • Rohkem füüsilist koormust (nädalas vähemalt 150 minutit)
  • Kommidest ja maiustustest loobumine
  • Rasva tarbimise piiramine 30% võrra
  • Rohkem puu- ja juurvilju
  • Väiksemad portsjonid

Teadlased tõdesid, et kõige olulisem komponent iga dieedi juures on siiski püsivus. Salenemine tempos üks kilo nädalas on paljude jaoks küll liiga aeglane, kuid aegluse eeliseks on tõik, et nii juurduvad tervislikud eluviisid meie igapäevaellu ka dieedi lõppedes.

Kaalulangetamise ohud

Ka iseenesest positiivsed asjad, nagu kaalukaotus, muutuvad äärmustesse laskudes ohtlikuks. Sinu organism vajab funktsioneerimiseks rasvu, süsivesikuid ning valke, kuid dieedid võivad nende tarbimist piirata viisil, mis on organismile ohtlik. Mõne kaalujälgija puhul on ideaalkaal muutunud aga kinnisideeks, mis võib aja jooksul välja areneda söömishäireks.

Siin on mõned ohumärgid:

  • Juuste väljalangemine
  • Sagedane haigestumine
  • Sage külmatunne
  • Häired menstruatsioonitsüklis

Parimad dieedid kestavad ajaliselt kaua, kuid seepärast ei maksa pead norgu lasta. Võta asja rahulikult, sest nii suudad püstitatud eesmärke saavutada ning hiljem lisakilodest hoiduda.

Allikas: everydayhealth.com