Treener vastab küsimusele, mida sa enne nädalavahetust tahad teada: kas võib dieedi pausile panna ja veidi patustada?


Treener vastab küsimusele, mida sa enne nädalavahetust tahad teada: kas võib dieedi pausile panna ja veidi patustada?
Photo by Toa Heftiba on Unsplash

Kas tead, mida kujutab endast patutoidukord? Ilmselt tead, sest selle toidukorra ümber on viimasel ajal tekkinud hulgaliselt arutelusid. Kas võib või siiski mitte? Tegemist on siis selle ühe toidukorraga nädalas, mil võid süüa süümepiinadeta kõike, mis dieedi ajal tavaliselt keelatud.

Meie kavades on patutoidukord täiesti olemas ja lubatud ja seda päris mitmel põhjusel.

1. Aju puhkab

Küsi endalt, milline inimtüüp sa oled. Kas sa suudad ja soovid käia elu lõpuni rangelt joont mööda või oleks kord nädalas sulle ja ka sinu ajule vajalik kerge kõrvalekalle.

Aga jah, me ei paku kiirlahendusi. See on elustiil. Ja sinu toitumine peab olema jälgitav väga pikka aega. Kui sa tead kohe, et aeg-ajalt tuleb neid “libastumisi” ikka ette, siis tasub need pigem kavaga kooskõlastada.

Patustamine ei pea olema ilmtingimata kreemitort, martsipanikringel või midagi muud magusat. Sa võid väga vabalt selle ühe toidukorra ajal “üle süüa” ka kavajärgsest toidust. Lihtsalt sööd tavapärasest suurema portsu. Mul üks sõber sööb näiteks selle toidukorra ajal lihtsalt rohkem liha, tavaliselt ühe suure veisesteigi.

2. Kavaldab sinu keha üle

Keha on tark. Meist palju targem. Ja kaalu langetamine on tema jaoks tabu. See on miski, mis on talle äärmiselt ebameeldiv. Tema soovib olla kohev ja ümar. Seepärast viib liiga pikk ja tema jaoks läbinähtav toidukoguste piiramine teda stressi.

Seotud lood:

Ja stressi läinud keha tõmbab kaalu langetamisele pidurit.

Meie kehad ei suuda rääkida. Seepärast väljendab ta enda rahulolematust saates meie teele nälga, isusid ning aeglustab ainevahetust. Ta lihtsalt muutub palju ökonoomsemaks. Ta kulutab edaspidi vähem energiat ja põletab loomulikult ka vähem keharasva.

See üks kord nädalas ühe toidukorra ajal, rõhutan ühe toidukorra ajal, teadlik ülesöömine võib teda maha rahustada ja lasta ka edaspidi keha rasvapõletusahjudel täisvõimsusel töötada.

Millal me patutoidukorda ei soovita?

Patutoidukord tuleb välja teenida. Kui oled oma toitumiskava jälgimisest pigem mööda hiilinud, veetnud nädalaid liikumatult teleka ees, siis me patutoidukorda ei soovita. Oled ju niigi juba “patustanud”.

Sa oled kehale andnud kõike seda, mida ta on sügavalt hinges soovinud- ohtralt süüa ja liikumatust. Siia otsa veel ühe patutoidukorra tegemine ajaks asja ainult hullemaks.

Kui patutoidukord kasvab üle pühaõhtusöömaajaks

Ilmselgelt ei tähenda patutoidukord seda, et sellest kujuneks pool päeva kestev siesta. Patutoidukord on läbi siis, kui tagumik tõuseb söögilaua tagant.

Kui tunned, et patutoidukorra järgselt on sul väga raske tagasi reele saada, tasub see toidukord jätta päeva viimaseks. Öö on vahel ja hommik on õhtust targem. Teiseks võid katsetada patutoidukorra ajal lihtsalt tervislikust toidust üle söömist. Inimesed on erinevad, nii ka lahendused. Leia see, mis töötab sinu puhul.

Teisisõnu, kui tunned, et pärast patutoidukorda (jätkuvalt mitte segamini ajada patupäevaga) ei saa sa nädalate kaupa söögiga pidama, tasub mõelda eelpool kirjutatud alternatiivi peale. Süüa kava järgi, aga lihtsalt rohkem.