GRAAFIK: Ühe tarkusehamba näide: mis maksab sama töö erinevates kohtades?

 (26)
Graafik: mis maksab hambaravi
Graafik: mis maksab hambaraviFoto: Graafik: Raimo Reiman

Enne hambaravikabinetti minekut endale kulu selgeks tegemine on keerukas ülesanne: enamikes kabinettides pole hinnakirjad kodulehel väljas ning helistades ja uurides kõlab tavaliselt vastus, et täpset hinda ei saa enne öelda, kui pole kliendi hammastega tutvutud. See on ju tegelikult ka tõsi, sest ega ei oskagi ju administraator või arst enne hambaga tutvumist kõiki vajalikke töid vaid telefonikõne järgi ennustada. See teeb aga kliendi jaoks väga raskeks eelneva hinnavõrdluse.

Kuid endale kõige soodsama arsti leidmine võimalikul soodsalt, siis on ka kliendile kättesaadavad raske orienteeruda: kodulehel olevad teenused on erinevad; näiteks esmapilgul soodne kümneeurone konsultatsioon võib tähendada vaid pigem vaid visiiditasu. Teisalt võib saada aga paarikümne euroga nii ülevaatuse, raviplaani kui ka hambakatu eemaldamise. Huvitava tähelepanekuna: mitmed 

raviasutused ei pane küll hinnakirja, ent julgustavad patsiente ka infoga järelmaksu võimaluste või pangalaenu kohta, mis aitab ka kallimaid teenuseid endale lubada.

Reaalselt saab aru, mis hambaravi maksab, siis kui arst on oma töö teinud ja adminsitraator
arsti märkmed ootesaalis rahanumbriteks ümber konverteerib ja kaardimakse terminali pangakaarti oodates kliendi poole suunab. Seega võtsimegi hinnavõrdluse aluseks ühe reaalse tarkusehamba loo.

VÕRDLUS:
Mis maksab tarkusehamba väljatõmbamine erinevates kohtades? Selle hamba saatus oli otsustatud juba paar aastat tagasi, kui ülemiselt hambarealt “partnerit” eemaldades kaotas hammas mälumisfunktsiooni ja sai ka ise täidise. Nüüd, paar aastat hiljem kukkus toona paigaldatud täidis välja ning kuna tõeliselt kahjustada saanud hammas tekitas ka peavalu, oli aeg
see eemaldada. Külastades Tallinnas Lasnamäel asuvat hambaraviasutust, sai kokku ka täpse nimekirja tegevustest, mis täpselt selle hambaga ette võeti. Ajades Tallinna ehk kliinikute hindades järge ning võrreldes seda ka Haigekassa hinnakirjaga, saime ülevaate, mis samade tööde eest erinevates kohtades küsitakse.Ühe tarkusehamba näide: mis maksab sama töö erinevates kohtades?

Anna teada, milline on Sinu lugu endale soodsaima arstikabineti leidmisega: kirjuta aadressil ester.vaitmaa@delfi.ee