Hambaarstid hakkavad unehäiretega tegelema


Hambaarstid hakkavad unehäiretega tegelema
Foto: Sven Arbet

Aeg-ajalt norskavad peaaegu kõik inimesed, kuid haigus nimega uneapnoe on meil selgelt aladiagnoositud ja raviga on Eesti Haigekassa toel alles hiljuti alustatud.

Regionaalhaigla kopsuarst ja Eesti Unemeditsiini Seltsi president Erve Sõõru kirjutab ajalehes Meditsiiniuudised, et uneaegse hingamishäirete diagnostika ja ravi on interdistsiplinaarne valdkond, millesse on kaasatud erinevate erialade spetsialistid, sealhulgas hambaarstid, ortodondid ja näo-lõualuu kirurgid.

Üheks ravimeetodiks on intraoraalsed aparaadid (lüh. IOA) uneapnoe raviks, mis asetatakse ülemistele ja alumistele hammastele magamise ajaks. Somnoloog või uneaegsete hingamishäiretega tegelev arst diagnoosib uneuuringul uneaegse hingamishäire olemasolu ja selle raskusastme ning suunab patsiendi edasi hambaarsti vastuvõtule.

Uneapnoe ravi IOA-ga on efektiivne enamasti normaalse kehakaaluga, piisava hammaste arvu ja tervete hammaste kinnituskudedega patsiendile. Vastava koolituse läbinud hambaarst selgitab vastuvõtul välja IOA-ga ravi näidustuse, samuti ravi vastunäidustused ja nendega tegelemise võimalused.