Kas sina tead, mis on suhkrukell?


Kas sina tead, mis on suhkrukell?
Söögikordade vahele tarbitav suure suhkrusisaldusega mahl tekitab katastroofi suus ja rahakotis.Panthermedia, Scanpix

Hambakaaries on maailmas enimlevinud mittenakkushaigus. Selle peamine põhjustaja on jõuka ühiskonna harjumus pidevalt midagi süüa.

Kaariese tagajärjel hambad lagunevad ning nende taastamine võib olla väga kulukas.

Hammaste tervise säiltamiseks tuleb eelkõige hambasõbralikult toituda ehk jälgida suhkrukella.

Eesti hambaarstide liidu president dr Marek Vink kirjeldab suhkrukella niiviisi: “Kõige tähtsam on, et toidukordade vahele jääksid vähemalt 3-4 tunnised pausid, mil janu kustutatakse puhta veega. Just selline võiks välja näha üks hambasõbraliku toitumisega päev.”

Kui inimene sööb, siis saavad toitu ka hambale kinnitunud bakterid, kelle elutegevuse jääkprodukt - piimhape - söövitab hammast kuni tund aega. Sage näksimine põhjustab aga kestva happerünnaku,
mis hambad lammutab.

“Kõige tavalisem kaariese põhjus on põhitoidukordade vahepeal tarbitav mahl või muu suhkrusisaldusega jook,” jätkab dr Vink.

“Sellise suhkrutormiga kaasnev pidev happerünnak ei anna suu kaitsemehhanismidele aega hambaid mineraliseerida ning tagajärjeks on katastroof nii suus kui ka rahakotis.”

Lisaks suhkrukellale rõhutavad hambaarstid ka hammaste kaks korda päevas harjamise tähtsust fluoriidi sisaldava hambapastaga.

Naeratamine tähendab head tuju ja kindlat meelt. Terve elu tervete hammastega on igati loomulik. Ja selleks pole vaja muud, kui mõista suhkrukella sügavamat olemust - loodusseadustele vastuvoolu ujudes kaugele ei jõua.