Levinumad eksimused ja lihtsad soovitused, kuidas oma toitumisharjumusi hambasõbralikumaks muuta


Osteoporoosi päev
Foto: Ilmar Saabas

Hammaste Tervise Kuul tuletame uuesti meelde tähtsaimad punktid, mida hammaste hoolduse juures silmas peaks pidama, kuid tihti unustatakse. Täna räägivad Kliinik 32 spetsialistid sellest, millised toidud ja joogid on hammastele eriti kahjulikud.

* Janujook on puhas vesi. Kui tahate lisada midagi maitseks juurde, siis kurki või münti, aga kindlasti mitte sidrunit ega laimi.

* Mahl ei ole janu kustutamiseks, vaid sobib kõige paremini näiteks hommikusöögi juurde, kuna sisaldab palju suhkruid. Mahladest kõige hambasõbralikum on tomatimahl.

* Kui juua veini, siis peab olema veeklaas kõrval. Viimane lonks peaks olema vesi.

* Alkohoolsetest jookidest kõige halvemad on hammastele kokteilid — rumm-koola, gin-tonic jt, mis on suhkrurohked ning sisaldavad ka sidruni- või laimiviilu.

* Sügisel ja talvel tervise tugevdamiseks mett süües peaks mee võimalikult kiiresti alla neelama (mitte suus hoida) ning vett peale jooma. Kindlasti ei tohiks kohe minna hambaid pesema.

* Magustoiduna vältida taignatooteid ja kreembrüleed (suhkrukiht peal). Selle asemel võiks eelistada sorbetti, panna cottat, kohupiim marjadega jne.