Miks ei tohi kunagi hommikuti pärast sööki hambaid pesta?

 (11)
Miks ei tohi kunagi hommikuti pärast sööki hambaid pesta?
SXC.HU

Kliinik 32 suuhügienist Krista Aasa sõnul on üks levinumaid vigu, mida patsiendid hammaste hoolduses teevad, hambapesu kohe pärast hommikusööki. „On arusaadav, et pärast sööki tahaks tunda suud puhtana, kuid hambapesu ei ole selleks õige lahendus. Süües ja juues tekib suus happerünnak, mis muudab hambavaaba pehmeks. Happerünnak kestab ka veel pärast söömise lõpetamist. Kui sel ajal hambaid pesema hakata, on hambavaap happerünnakust veel pehme ning on tõsine oht hambavaapa püsivalt kahjustada,“ rääkis Aas.

Seetõttu tuleb hommikul tuleb hambaid pesta  kindlasti enne sööki ja õhtul pärast sööki, kuid ka siis oodata pesuga  vähemalt 30 minutit pärast söögikorra lõppu.

Aas soovitab meeles pidada ajavalemi 1:3, ehk kui  happerünnak on kestnud pool tundi, taastab hambavaap oma endise tugevuse 1,5 tunniga. Kui happerünnak kestab tund aega, kulub hambavaaba
taastumiseks kolm tundi. Iga söögikorra vahele peab jääma vähemalt 2-3 tundi vastavalt söögikorra kestvusele. Ka näksida ei ole vahepeal hea, kuna hammaste jaoks läheb see kirja uue söögikorrana.

 
Kuidas siis suu kohe pärast sööki värskeks saada  ning samas ka happerünnakut tõrjuda? „Pärast söögikorda võiks happelise  keskkonna neutraliseerimiseks loputada suud veega ning närida ksülitooliga närimiskummi,“ andis Aas nõu.

Seotud lood:

Vaata videot, kuidas hammaste tervise kuu kobras jagab hambatarkust trammis: