13 verenäitajat, mida iga inimene peaks oma tervisliku seisundi kohta teadma ja kontrollima

 (4)
13 verenäitajat, mida iga inimene peaks oma tervisliku seisundi kohta teadma ja kontrollima
Panthermedia, Scanpix

Enamik meist hoolitseb enda välimuse eest vabatahtlikult ja regulaarselt nt trennis või juuksuri juures käies, kuid (pere)arsti juurde jõutakse sageli alles siis, kui mõni terviseprobleem juba tõsist muret valmistab. Ometi on paljud haigused ennetatavad ja varajasel diagnoosimisel alluvad hästi ravile. Hea enesetunde ja tervise saavutamiseks ning säilitamiseks ja sellest ülevaate saamiseks on abiks vereanalüüsid, kirjutab SYNLABi laborispetsialist Annika Jürimäe.

Kui suuremaid terviseprobleeme ei esine või esinevad ebaspetsiifilised sümptomid (väsimus, jõuetus jne), tuleks esmaste analüüside valimisel lähtuda sellest, et need võimaldaksid tuvastada sageli esmapilgul varjatud terviseprobleeme.

Meditsiinilabori SYNLAB laboriarstid on tuhandete analüüside seast koondanud 13 kõige olulisemat analüüsi ühte paketti. Need analüüsid annavad tervisest põhjaliku ülevaate. Kui mõni tulemus kaldub normist kõrvale, saab selle põhjal otsustada, milliseid lisauuringuid oleks vaja.

Need on vereanalüüsid, millest igaühel on oluline roll organismist tervikliku ülevaate saamisel:

  • Hemogramm koos leukogrammiga mõõdab hemoglobiini sisaldust veres ja loendab vererakud, andes ülevaate organismi hetkeseisundist;
  • Ferritiin näitab organismi rauavarusid;
  • C-reaktiivne valk võimaldab tuvastada põletikke;
  • Glükoos näitab veresuhkru taset;
  • Glükohemoglobiin näitab glükoosi keskmist väärtust proovivõtule eelneva 6-8 nädala jooksul — võimaldab kindlaks teha, kas esineb kõrgenenud risk diabeedi tekkeks;
  • Alaniini aminotransferaas võimaldab tuvastada maksahaiguseid;
  • Kreatiniin võimaldab tuvastada neeruhaiguseid;
  • Kilpnääret stimuleeriv hormoon võimaldab hinnata kilpnäärme tööd:
  • Üld-, HDL- ja LDL-kolesterooli ning triglütseriidide taseme jälgimine võimaldab ennetada südame-veresoonkonna haiguseid;
  • D-vitamiin aitab kaltsiumil ja fosforil imenduda, osaleb immuunsüsteemi töös, südamelihase talituses, närvikoe toimimises ning vere hüübimise protsessides.

Inimesed saavad Terviseriski paketti osta SYNLABi patsiendiportaalis, verevõtukohtades ning valitud tervisekeskustes. Terviseriski paketis sisalduvaid analüüse saab teha vajadusepõhiselt oma perearsti juures siis, kui sellele on olemas konkreetne näidustus või kui perearst otsustab seda teha. See on patsiendile tasuta. Arvestades inimeste terviseteadlikkuse kasvu on järjest enam suurenenud nende inimeste hulk, kes teevad tervisekontrolli omal initsiatiivil ning on nõus selle eest ise tasuma.