Arst avaldab kasuliku mooduse, kuidas lõpetada viiruseperioodil oma näo katsumine

 (3)
Arst avaldab kasuliku mooduse, kuidas lõpetada viiruseperioodil oma näo katsumine
Foto: Shutterstock

Et hoiduda koroonaviiruse saamisest, oleks vajalik lõpetada oma näo katsumine, sest viirus levib kiiresti silmade, nina ja suu kaudu. Enamik inimesi ei ole isegi teadlikud sellest, kui palju nad päeva jooksul oma nägu katsuvad.

Sydney ülikoolis viidi läbi uuring, kus vaadeldi, kui tihti meditsiiniõpilased oma nägu ühe tunni jooksul puudutavad. Keskmiselt katsusid õpilased ühe tunni jooksul oma nägu lausa 25 korda.

Üks uuringu osalistest, Austraalia arst Sam Hay, kinnitab, et raske on sellest harjumusest vabaneda, kuid kui igast oma liigutusest päeva jooksul teadlik olla, siis lõpuks on see võimalik. Väga oluline on enesedistsipliin.

Hay sõnul oleks heaks vahendiks luua endale tabel, kus on kirjas kõik tunnid, mil sa oled ärkvel. Proovi end jälgida iga tund. Kui oled suutnud ühe tunni veeta ilma nägu puudutamata, saad teha tabelisse vastava märke. Kui möödunud on näiteks kuus tundi ja sa pole kordagi oma nägu puudutanud, võid premeerida ennast millegi heaga.

Hea oleks ka kinnitada tabel kodus kuskile nähtavasse kohta, et see oleks sinu jaoks pidev meeldetuletus. Kui see tabelisüsteem ei toimi, võid kasutusele võtta ka mooduse, mida inimesed tavaliselt kasutavad vandumisest lahti saamiseks. Ehk et iga kord, kui sa oma nägu katsud, pane 50 senti purki. Kui ükskord jälle kõik meelelahutusasutused avatakse, saad rõõmsalt selle raha ära kulutada. Või kõrvale panna.

Seotud lood:

Näo katsumisest loobumine on hetkel väga oluline, sest viirus võib püsida mõnda aeg elusana ka erinevate pindade peal. Seetõttu tasuks igati vältida avalikes kohtades asjade katsumist ja veelgi rohkem hoiduda oma näo puudutamisest.

Allikas: Daily Mail

Koroonaviirus SARS-CoV-2

 • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
 • Olulised telefoninumbrid:
  • 1247 – Käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes (24h, tasuta)
  • 1220 – Perearsti nõuandetelefon eesti ja vene keeles, pakub meditsiinialaseid nõuandeid ja konsultatsiooni (24h, tasuta)
  • 53 01 9999 – Välisministeeriumi konsulaarinfo, kui oled välismaal hätta jäänud (24h)
  • 112 – Hädaabinumber kiirabi, pääste ja politsei kutsumiseks (24h, tasuta)
 • COVID-19 sümptomid on sarnased gripi sümptomitele. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused.
 • Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
 • Valitsus kehtestas viiruse kiire leviku tõttu 1. maini eriolukorra. Loe lähemalt, mida see kaasa toob!
 • Pärast välismaalt naasmist peavad nii Eesti elanikud kui ka välisriigi kodanikud olema kaks nädalat isolatsioonis. Loe lähemalt Välisministeeriumi kodulehelt!
 • Loe lähemalt koroonaviirusest Terviseameti kodulehelt!