Fitlapi peatreener Heikki Mägi: olen šokeeritud — eestlased on hullemas seisus, kui arvasin

 (165)
Inimesed söövad end haigeks!
Fitlapi peatreener Heikki Mägi: olen šokeeritud — eestlased on hullemas seisus, kui arvasin
Foto on illustreerivUnsplash.com

Äsja ilmus eestlaste toitumisharjumusi iseloomustav uuring. Tunnistan, et me polnud varem statistikale sellisel kujul otsa vaadanud. Tulemused olid küll ootuspärased, kuid ometi šokeerivad. Selgub, et iga elatud aastaga sööme ennast stabiilselt üha paksemaks.

Naised veidi paremas seisus
Nii mehed kui ka naised alustavad rühkimist ülekaalu suunas juba varakult. Mehed 18-24aastastena, naiste kehakaal hakkab normist eemalduma keskmiselt 25. eluaastal.

Ja tõuseb kuni surmani. Kuust kuusse, aastast aastasse. Tundub kohati uskumatu, et 55- kuni 59aastastest meestest on lausa 85 protsenti ülekaalulised. Naistel on vastav number küll väiksem, jäädes 75 protsendi juurde, ent hõiskamiseks pole neilgi põhjust.

Ütlen selle veel korra välja — 80 protsenti vanematest inimestest on ülekaalus! Kas kujutate ette, millise viitsütikuga pommi otsas me istume? Me sööme ennast ise haigeks. Üha rohkem ja rohkem.

Ei tasu unustada, kui koormav on see ülekaal Eesti Vabariigi tervisesüsteemile.

Ebatervislikkus on kättesaadav ja odav
Võime pikalt spekuleerida, mis on selle ülekaalu peamised põhjustajad. Ilmselt on neid sadu ja vägagi isiklikke, ent meile kargavad esimese hooga pähe neli põhilist põhjust.

Seotud lood:

Palganumbrid pole toiduhindadega tasakaalus
Midagi pole teha, võrreldes meie suurte eeskujude lääneriikidega oleme just meie need, kelle rahakotti teevad toidu peale tehtavad kulutused kõige suurema augu.

Ma tõsimeeli soovin, et jõuaks kätte hetk, kui toidupoes saab igaüks meist valida vajaduse, mitte hinna järgi. Määrab ju hind sageli ka kvaliteedi. Kui rahaga kitsas käes, haarab käsi ostma ikka seda odavamat (mis on loomulikult põhjusega odavam) kraami. Tulemuseks liiga suur toiduenergia, rasvade, süsivesikute, soola jms hulk toidulaual.

Kiirtoidu kättesaadavus ja mugavus
Käisime hiljuti eksperimendi korras ühes tuntud kiirtoiduketi kohvikus. Autost väljumata saime toidu kätte 23 sekundiga. Ja korralik kõhutäis maksis kolm-neli eurot. Ehk siinkohal ei saa me inimestele isegi panna pahaks kaldumist kiirtoidu poole. Kiire, lihtne ja odav.

Me vajame riiklikult rohkem toetust teha tervislik toit sarnaselt kiirtoidule lihtsasti kättesaadavaks. Kokkuvõttes on see riigile soodsam, kui ravida ülekaalust tingitud haigusi. Peame hakkama harjutama inimesi mõttega, et ka tervislik toit võib olla maitsev ja lihtsasti kättesaadav.

Vähene liikumine
Kipume alahindama liikumise jõudu. Sageli hoiab meid see vaatamata ebatervislikule toidule enam-vähem vormis. Ja siinkohal ei räägi me spetsiaalselt trenni minemisest, ennast liigutada saab ka igapäevaste tegevuste käigus.

200 meetri kaugusel asuvasse poodi ei pea sõitma autoga, seitsmendale korrusele ei pea tõusma liftiga. Juba väike harjumuste muutmine on suur samm edasi.

Ja mis peamine, vanus ei ole vabandus!

Murede uputamine alkoholi
Eestlastel on komme palju juua. Seda mitte ainult nädalavahetustel, vaid ka argipäeviti. Paar õlut pärast pingelist tööpäeva ju lõõgastab? See tundub olevat eestlastele kui rinnapiimaga sisse joodetud harjumus. Alkohol aga teadupärast tõstab kehakaalu.

Kiidame minister Jevgeni Ossinovskit, kelle eestvedamisel on alkoholihinnad rallimas kõrgustesse. Kahtleme, kas see nüüd joomist vähendab, ent saadab kindlasti üldsusele signaali. Tänu sellele on teema pidevalt uudistes. Võrdlen seda natuke Transferwise'i eduka pankadele vastandumise kampaaniaga, millele tähelepanu saamiseks heideti seljast enamus üleriideid. Pidev tähelepanu täitis oma eesmärgi.

Pole ju ka alkoholi aktsiisi tõstmise eesmärk meid vaesemaks teha, vaid eelkõige ikka meie rahva tervist parandada.

Ja seda riigituludesse lisanduvat raha saame teistpidi Eesti riigi kodanike tervise hüvanguks kasutada. Kusjuures lugesime ühest artiklist ühe baari omaniku tõdemust, et noorem pealetulev põlvkond joob vähem. Seda on hea meel kuulda!

Pidev harimine
On jäänud/jäetud mulje, et tervislikkus ja tervislik toitumine on kallis. Tegelikult ei maksa sardellid või teised poolfabrikaadid kokkuvõttes rohkem kui üks korralik lihatükk. Tervislik toit ja õiged kogused aitavad hoopiski hoida raha kokku.Aga selle inimeste teadvusesse viimine on pideva harimistöö tulemus.

Allikas: Fitlap