Hea uudis mugavatele inimestele: näts on sama hea kui hambaniit


Hea uudis mugavatele inimestele: näts on sama hea kui hambaniit
Panthermedia, Scanpix

Kui on valida, kas sa puhastad hambaid hambaniidiga või närid lihtsalt nätsu, siis valid ju igal juhul viimase? Ja tuleb välja, et nätsutamine polegi nii halb harjumus: väljaandes Plos One avaldati uuring, mille tulemused tõestavad, et nätsutamine hävitab suust peaaegu sama palju baktereid kui hammaste niiditamine.

Eksperimendis paluti inimestel närida nätsu ja pärast analüüsiti nende suus olnud närimiskumme. Leiti, et iga närimiskummi küljes oli 10 miljonit bakterit, mis on peaaegu sama suur hulk, kui neid suust eemaldatakse hammaste niiditamisega.

Bakterid, mis kasvavad meie suus, võivad põhjustada erinevaid haigusi. Selle uuringu läbi viinud teadlased ütlevad, et nätsutamine vähendab kindlasti nende haiguste riski, sest näts korjab bakterid üles erinevatest suuõõne piirkondadest ja kui sülitad närimiskummi välja, vabaned seega suurest hulgast haigusetekitajatest.

Uuring ei täpsusta seda, kas nätsuarmastajad võivad hammaste niiditamisest täielikult loobuda, nii et enne kui niidi minema viskad, tasub kindlasti oodata täpsustavaid uuringuid. Aga see on küll selge, et nätsutamine on igal juhul tervislik.

Allikad: TestTube, Plos One