HIV-kiirtestil andis kaks inimest positiivse proovi

 (18)
HIV-kiirtestil andis kaks inimest positiivse proovi
Foto: Ilmar Saabas

Tänasel koalitsiooni „Ettevõtted HIV vastu“, Eesti HIV-positiivsete Võrgustiku ja Tervise Arengu Instituudi läbi viidud HIV-kiirtestimise üritusel andis 300 testitust kaks positiivse proovi.

„See on hea, et paljud inimesed said täna kinnitust, et on terved, aga samas peame tegema rohkem selleks, et leida üles ka need 4000-5000 inimest, kes ei tea oma HIV-positiivsest staatusest,“ ütles ütles Eesti HIV-positiivsete võrgustiku juht Igor Sobolev.

Sobolevi sõnul oli paljudele testimistelgis käinud inimestele üllatus, et HIV-testi saab tasuta ja anonüümselt teha aastaringselt.

Koalitsiooni „Ettevõtted HIV vastu“ juht Keit Fomotškin rõhutas, et ka ARV-ravi, millega on võimalik viirust kontrolli all hoida nii, et HIV-positiivne inimene võib jätkata täiesti tavapärast elu, on Eestis kõikidele inimestele tasuta.

„Selleks on aga äärmiselt oluline, et inimene jõuaks õigel ajal testima. Sest ka ravimid ei tee päris imet ning liiga hilja avastatud viirust alati enam kontrolli alla ei saa,“ lisas Fomotškin.

„Varakult avastatud nakatumise võib ümber arvestada eluaastatesse - mida varem see ilmsiks tuleb, seda kauem saab ravi toel pikendada eluiga“.

Testida saab tasuta

Tallinnas saab lisaks tavatestile vähemalt aasta lõpuni teha ka kiirtesti nii Mardi tn 3 kui Paldiski mnt 62 AIDSi nõustamiskabinetis.

Seotud lood:

Samas on inimesel võimalik valida ka tavatest, mille puhul saab tulemuse teada kolme päeva pärast. Tavatest on mõistlik valida siis, kui soovitakse ühekorraga teha nii HIV- kui süüfilise test.

Mõlemal juhul tuleb aga kindlasti arvestada, et test ei näita tulemust enne kui nakatumise hetkest on möödunud tavatestil kolm nädalat ja kiirtestil kolm kuud.

HI-viirus võib inimkehas olla kuni 10 aastat, enne kui see sümptomitega avaldub. Siis on aga tegemist juba AIDSiga, mis lõppeb surmaga.