Infarkt ei tule alati ootamatult: sümptomid, mida ei tohiks kunagi ignoreerida

 (20)
Infarkt ei tule alati ootamatult: sümptomid, mida ei tohiks kunagi ignoreerida
Foto: Shutterstock

Kõik teavad, kuidas näeb filmides infarkti saamine välja: näitleja, enamasti meessoost isik, haarab järsku oma südame kohalt kinni, ahmib õhku ja vajub dramaatiliselt põrandale. Ehkki päriselus see ei pruugi alati selline välja näha, tasuks kindlasti enda puhul panna tähele osasid märke, mis võivad viidata lähenevale infarktile.

Sul tekib järsku õhupuudus

Sinu süda ja kopsud töötavad koos, tagamaks, et veres oleks alati piisavalt hapnikku. Kui südame- ja veresoonkonna süsteemis on järsku midagi häiritud, saad sellest teada oma hingamise muutuste kaudu. Sul võib tekkida õhupuudus näiteks lihtsalt toas vaikselt ringi kõndimisest või isegi niisama istudes. Kui õhupuudus ei kao peale sügavaid hingetõmbeid, peaksid laskma end arstil üle vaadata.

Sinu süda hakkab järsku väga kiiresti lööma

Sinu keha annab märku, et midagi on valesti ka siis, kui su süda hakkab järsku väga kiiresti lööma. See tähendab, et keha püüab ise asja kontrolli alla saada. Vahel juhtub seda kõigil inimestel, aga kui seda juhtub tihti või sa tunned sisimas, et midagi on valesti, ära jää ootama.

Sa tunned kergesti nõrkust ja väsimust

Kui infarkt hakkab lähenema, võid tunda ühel hetkel oma kätes ja jalgades korraga nii jõuetust kui raskust. Võib juhtuda, et inimesel on sel hetkel väga raske seista või kõndida, sest tunne on niivõrd intensiivne.

Seotud lood:

Sul on järsku tekkinud tugev iiveldus või seedehäired

Kui veres pole piisavalt hapnikku, võivad inimestel selle tagajärjel tekkida iiveldus või seedehäired. Iiveldus ja seedehäired võivad ilmneda ka muidugi mitmetel muudel põhjustel, aga kahjuks on üks põhjustest see, et see võib viidata ka lähenevale infarktile.

Sinu mõtted ei liigu enam korralikult, kõik tundub udune

Ja see on sellepärast, et kui veres pole piisavalt hapnikku, ei saa ka aju piisavalt hapnikku. Udune võib kõik tunduda ka lihtsalt magamatuse pärast, aga kui sa oled terve, puhanud ja energiline ning see seisund ilmneb ootamatult, siis on see ikkagi ohumärk.

Allikas: Prevention