Enesehävituslik käitumine annab inimesele võimsa relva — tappa ennast „juhuslikult“. Ta satub äkki avariisse, kroonilise haiguse puhul teeb seda, mis on tema jaoks täiesti keelatud, satub kaklusesse, saab üleväsimuse tõttu infarkti, sureb üledoosi või liigse alkoholiannuse tõttu. Mõeldes kõigele sellele, võib tõdeda, et inimene jõudis just sinna punkti, mille ta ise endale valis.
Viga tuli sisse
Arvatakse, et enesele teadvustama lühendavad oma elu need, kes valivad ohtlikke elukutseid: sõjaväelased, politseinikud, tuletõrjujad … Kõik need, kes pidevalt riskides päästavad teisi. Samuti satuvad sellesse nimekirja ekslikult inimesed, kes tegelevad ekstreemspordiga. Ometi on sellised arvamused liiga pinnapealsed.
Jah, ohtlike elukutsete esindajatel on tõepoolest kõrgenenud valmidus ohverdada ennast kriitilistes olukordades. Samas teevad nad kõik selleks, et tõsta šansse mitte üksnes päästetava, vaid ka iseenda ellujäämiseks. Neil on soov ellu jääda, ning see väljendubki just selles, et nad peavad kinni ohutuse eeskirjadest. Nad ei riski asjatult, nende tegevus on täpne, sest nad tahavad elada. Sama käib ka ekstreemspordi harrastajate kohta.
Loomulikult leidub ka nende inimeste hulgas neid, kelle seisund jätab paremat soovida.
Niisiis …
Teadmine, et miski on „kahjulik“ ei garanteeri veel ohu teadvustamist iseenda tarvis. Kui jutt käib sellest, mis meid tapab, peab oskama hinnata toimuva mõõtmeid. Väheke alkoholi peolauas, kauemaks tööle jäämine tähtsa projekti lõpetamiseks või paar koogikest ei näita veel enesehävituslikku käitumist. Kui aga „hävitaja“ mõju elule muutub tuntavaks, on aeg mõelda sellele, mis toimub.