Karasta end korralikult: jääkülm vesi viib nohu ja köha


Karasta end korralikult: jääkülm vesi viib nohu ja köha
Pilt on illustreerivFreeImages/Yarik Mishin

Eesti Päevalehe laupäevalisa LP viimases numbris räägib maadleja Heiki Nabi oma talisuplusharrastusest. Sellest ajast, kui ta sellega alustas, pole ta ühtki külmetushaigust põdenud ja kadunud on ka liigesevalud, räägib Nabi spordiajakirjanik Jaan Martinsonile.

Et keha muutuks vastupidavaks, tuleb see kord või paar päevas mugavustsoonist välja tuua, arvab Nabi. Ta veedab igal hommikul 4-7 minutit jääkülma duši all ja käib talisuplemas. Mees soovitab seda teistelegi.

Miks on külm dušš ja talisuplus kasulikud, räägib ka Spordimeditsiini SA juht doktor Mihkel Mardna: “Juba ammusest ajast on teada, et külma vee protseduurid tugevdavad organismi vastupanuvõimet ja immuunsüsteemi ning parandavad vereringet.” Külm on Mardna sõnul põletikuvastase toimega ning ravib hästi ülekoormusvigastusi ja mikrotraumasid, seega tuleb treeningujärgne jääsuplus sportlase tervisele igati kasuks. Liigesepõletikku käiakse näiteks ravimas külmakambris.

Mardna ei soovita muidugi mõtlematult jäisesse merre hüpata: talisuplusega võib tegeleda vaid täiesti terve inimene ja alustada tuleks ikka järk-järgult, et organism ekstreemsete tingimustega ära harjuks,” selgitab ta.

Loe refereeritud artikli täisteksti Eesti Päevalehe laupäevalisa LP viimasest numbrist.