Kas sina ikka oskad õigesti nuusata? Nii paljud täiskasvanud teevad seda valesti!

 (15)
NOHU
NOHUFoto: Pille-Riin Pregel

Nohu on teadupärast jonnakas ning isegi ravides peab lurisevat nina kannatama vähemalt nädalajalgu. Selleks, et vaevused ei pikeneks, aitab kaasa õige nuuskamine.

Mõtled küll, et mis see nuuskamine siis ära ei ole — taskurätikusse ja korras! Aga asi ei ole nii lihtne. Olen alati mõelnud, miks nohuga kaasneb paistes pea, ülihalb olemine ja mida rohkem nuusata, seda hullemaks läheb.

Viimati, kui nagu hiljem välja tuli, valesti nuuskamise tõttu kõrvaarsti kabinetti sattusin, sest mul oli tekkinud keskkõrvapõletik, mille peale perearst rõõmsalt antibiootikume kirjutas ja käskis kahe nädala pärast tagasi tulla. Igatahes, seal kõrvaarsti kabinetis istudes, ühest kõrvast kurt, sest perearsti antibiootikumid ei aidanud mitte üks teps, tuli mul teha läbi õppetund, kuidas õigesti nuusata.

Selle asemel, et puhuda õhk kogu jõust mõlemast nohusest ninasõõrmest rätikusse, tuleb teha seda kannatlikumalt ja üks sõõre korraga. Niiet rahulikult nuuskad kõigepealt ühe, siis teise. Aga mitte mingil juhul mõlemad sõõrmed korraga.

Vastasel juhul läheb lima sinna, kuhu vaja ei ole, nt põskkoobastesse ja põletik on hullem kui enne.

Vaata ka õpetlikku videot, mis kogu eelnevat juttu põhjalikumalt selgitab.

Allikas: Elukunst