Kas teadsid, kuidas unepuudus su keha tegelikult mõjutab?


Kas teadsid, kuidas unepuudus su keha tegelikult mõjutab?
Pilt on illustreerivFoto: Panthermedia/Scanpix

Lähed küll normaalsel ajal magama, aga und ei tule ja vähkred voodis kuni varaste hommikutundideni? Kui lõpuks uinud, heliseb aga äratuskell ja tuleb taas unesegasena päevale vastu minna. Või hoopis oled nagu orav rattas ja magamine on sinu elus teisejärguline? Tagajärjeks võivad olla tõsised terviseprobleemid.

Teist tüüpi diabeeti on kolm korda suurem oht haigestuda neil, keda on vaevanud unetus kauem kui aasta ning kes magavad öösiti vähem kui viis tundi, selgub artiklist väljaandes Diabetes Care.

Südame-veresoonkonnahaiguste ja unetuse seoste kohta on tehtud palju uuringuid ning on leitud, et kõrge vererõhu risk (mis omakorda suurendab südame-veresoonkonnahaiguste tõenäosust) kasvab kolm ja pool korda neil, kes magavad vähem kui kuus tundi.

Depressiooni langemise võimalus suureneb unetuse tagajärjel neli korda, selgus uuringus, milles küsitleti kolmeaastase vahega tuhandet täiskasvanut vanuses 21-30 aastat.

Viirushaigused hakkavad kurnatuse korral kergemini külge — see pole vaid käibefaas, seda kinnitavad ka teadusuuringud.

Kaalutõusu taga võib samuti olla unepuudus, selgub ajakirjas Obesity avaldatud artiklis, mis analüüsis 36 teadusuuringu tulemusi. Unepuudus häirib nende hormoonide tööd, mis kontrollivad isu ja näljatunnet ning magamatusele järgnev kurnatus röövib soovi trenni teha.

Seotud lood:

Loe edasi oktoobrikuu ajakirjast Tervis Pluss.