Kuumarabandus võib lõppeda surmaga! Teeme puust ja punaseks, kuidas seda päikesepistest eristada ja kuidas nii sees- kui ka välispidiselt ravida

 (5)
Lemmeranna Surfilaager 2013 neljapäev
Lemmeranna Surfilaager 2013 neljapäevFoto: Martin Dremljuga

Kuumarabandus tõstab kehatemperatuuri kuni 40 °C-ni ja rohkemgi. Teised kuumarabanduse tundemärgid on iiveldus, pearinglus, peavalu, uimasus, samuti segadusesolek ja rahutus. Nahk on kuum ja kuiv, mõnikord tekib nahapunetus. Vererõhk langeb, pulss on kiirenenud. Kuumarabandust aetakse sageli segi päikese­pistega. Kuumarabandus vajab intensiivset meditsiinilist sekkumist, kuna mitte harvad ei ole olnud ka surmaga lõppenud juhtumid.

Seespidine ravi

Kui patsient on teadvuse juures ja reageerib adekvaatselt, kui tal ei iivelda ja ta ei oksenda (see tingib lämbumisohtu), peaks ta võimalikult kohe jooma vett või kosutavat ja jahutavat taime­teed, et vedelikukaotust korvata.

Köök kui apteek

Tamarindikeedus. Keetke 15–20 g tamarinde 1 l vees nii kaua, kuni vedelik on 1/₃ võrra kahanenud. Kurnake tükid välja ja jooge vedelikku väikeste lonksudega. See hoiab ära kuumusest tingitud iivelduse.

Ravimteed

Jooge ühte nendest ravimteedest umbes 2–3 tassitäit päevas. Järgige valmistamise ja doseerimise õpetusi lk 100.

  • Euroopa ravimtee. 4 g nõgeseürti, 3 g raud­rohuürti, 2 g kummeliõisi, 1g küüslauguküünt.
  • Hiina ravimtee. 1,5–6 g Wu Wei Zi (hiina sidrunväändiku viljad), 6–5 g Yin Chen (luudja puju ürt), 4,5–9 g Zi Cao (puna-rusujuure juur), 6–9 g Dan Chu Ye (õrnad bambuse­lehed).
  • Ajurveda ravimtee. 1 tl kuivatatud tüümiani ehk aed-liivateed. Jooge seda kuumarabanduse ennetamiseks kolm tassitäit päevas.
Seotud lood:

Välispidine ravi

Paikseks raviks on soovitatav kasutada jahutavaid vahendeid.

Jahutavad mähised. Viige patsient kohe jahedasse kohta või varju ja pange ta pikali ning tõstke jalad ülespoole. Niisked mähised või külmakotid (neid ei tohi panna otse paljale ihule) kätel, jalgadel või kuklas langetavad kehatemperatuuri.

Arbuus. Jahutage laupa arbuusikoorega. Eemaldage viljaliha ja pange koor sisemise poolega vastu laupa.

Õpetused pärinevad Li Wu ja Natalie Laueri raamatust "ENERGIARAVI KÄSIRAAMAT. Keha enesetervendamise aktiveerimine Hiina traditsioonilise meditsiini, ajurveda ja tšakraravi abil".