Menstruatsioonieelne pinge ehk PMS sündroom

 (22)
Taimsed toidud

Alljärgnevalt räägime hormoonidest - östrogeenist ja progesteroonist ja sellest, kuidas nad mõjutavad kuutsüklit ja naise tuju ja võivad viia nn menstruatsioonieelse pinge sündroomini (PMS). Käsitleme ka mõningaid leevendust pakkuvaid võimalusi.

Enamuse inimeste jaoks tähendab sõna hormoon naishormoone nagu östrogeen, progesteroon ja meeshormooni testosterooni. Hormooni definitsioon ütleb, et see on mistahes keha poolt toodetav keemiline aine. Seega ei hõlma nad ainult seksihormoone, vaid ka teisi kehatalitluste käivitamiseks vajalikke kemikaale - hormoone on kokku üle 45. Tekivad nad sisesekretsiooninäärmetes ja nõristatakse otse verre. Sageli kutsutakse neid ka "keemilisteks sõnumitoojateks", kuna annavad teistele kehaosadele olulist informatsiooni selle kohta, millised funktsioonid on vaja sisse või välja lülitada ja mida reguleerida.

Naishormoonid tekivad peamiselt munasarjades. Nad kontrollivad seksuaalset arengut, puberteeti ja menstruatsioonitsüklit. Östrogeen on igakuise tsükli esimese kahe nädala valdav hormoon, tsükli viimasel kahel nädalal, enne menstruatsiooni, domineerib progesteroon. Nende kahe hormooni tekkimist kontrollivad lisaks veel kaks hormooni, mida kuutsükli erinevates etappides toodab ajuripats. Neist esimene on nääpse stimuleeriv hormoon (FSH), mis reguleerib nääpsude küpsemist munasarjades, kuni munarakk eraldub ning liigub mööda munajuha emakasse. Tsükli keskpaigas, kui munarakk on viljastamist oodates emakas, toodab ajuripats hormooni, mida kutsutakse prolaktiiniks ja mis sunnib munarakku tootma progesterooni enne, kui viljastama rakk organismist välja heidetakse. See on küll lihtsustatud ülevaade, aga kui teada, millised hormoonid iga toimingu eest vastutavad ja kust nad tulevad, on teil lihtsam probleemide leevendamiseks valida sobivad eeterlikud õlid.

Iga naine teab, et PMS algab tavaliselt 10 päeva enne menstruatsiooni ning lõpeb tavaliselt vahetult pärast menstruatsiooni algust. Klassikalised sümptomid on: ärrituvus, tujukus, peavalud, migreen ja võimalik, et ka depressioon. Ka kaal võib mõnevõrra kasvada.

Üldiselt arvatakse, et PMS-i põhjuseks on östrogeeni ja progesterooni tasakaalustamatus või liiga palju östrogeeni, mida meditsiinis tuntakse östrogeeni dominantsuse nime all. Östrogeeni dominantsuse arvele langeb 80 % PMS-i juhtumistest, ülejäänud 20 % põhjuseks on östrogeeni defitsiit. Kui teie PMS on intensiivne, arutage asja arstiga, kes saab probleemi põhjuse lihtsa vereanalüüsiga välja selgitada. Alljärgnevad nõuanded artiklis on käsitletud peamiselt östrogeeni dominantsuse tüüpi PMS-i, kuna see on kõige levinum.

Hormonaalset tasakaalustamatust võivad süvendada veel sellised tegurid nagu
vere madal suhkrutase (hüpoglükeemia, millest tuleneb ka magusaisu menstruatsiooni ajal, kuna keha tahab suhkrupuudust kompenseerida);
liiga palju östrogeeni või toidust sisalduv liiga vähene progesteroon,
tugev stress, mis võib paisata segi ajuripatsi hormonaalset taset reguleeriva süsteemi.

Traditsiooniline meetod rängast PMSist üle saamiseks on vähese progesterooni sisaldusega tablett, aga sellel on ka kõrvalmõju. Enamuse naiste PMS ei ole nii ränk, et selle pärast arsti poole pöörduda, küll aga võib see olla piisavalt ebameeldiv, et tekitada probleeme ning mõjutada suhteid kodus ja tööl.

Kergenduse leidmine

Kõige lihtsamad meetodid PMS-i vaevuste leevendamiseks on:

- muuta tavapärast toitumist, piirates lihatoodete tarbimist (eriti välismaise, kus hormoone kasutatakse nii söödas kui ravimites) ;
- süüa tavalisest rohkem puu- ja köögivilja ning kiudaineid. Need aitavad tervist üldiselt tugevdada ning kiudaine seob hästi liigset östrogeeni ega lase organismil seda omandada. – kuna östrogeen talletub rasvkoes, aitab ka vähese rasvasisaldusega toidu tarbimine östrogenitaset madalal hoida. - kasulikud on ka vitamiin B6 (mida leidub juustus, kalas, täisteratoodetes, köögiviljas, pähklites, banaanides ja pärmitoodetes).
- vitamiin E (nisuidud, roheline köögivili, päevalilleseemned, täisteratooted),
- magneesium (köögivili, täisteratooted, kakao),
- tsink (liha, piimatooted ja kala),
rasvhapped (päevalill, Femiglandiin tooted).

PMS sündroomiga vältige sojatooteid, kuna soja on suurepärane fütoöstrogeeni allikas, mida kasutatakse sageli hormooniasendusteraapia mõju toetajana enne menopausi.

Ravimtaimede pood võib soovitada ka Vitexit, kuna see pärsib FHS-i ning stimuleerib prolaktiini tootmist, tasakaalustades sellega progesterooni taseme. Võililleleheteed võib juua vedeliku organismist välja viijana. On ka teisi progesterooni tüüpi taimi (neis kutsutakse fütoalternatiivsed progestogeenid), nagu näiteks Agnus Castus, mida 1970tel kasutati HRT eelkäijana. Enne mistahes preparaadi tarvitamist oleks mõistlikum arstiga nõu pidada.

Eeterlikud õlid

Siinkohal tasuks kindlasti meeles pidada eelnevat hormoonide tasakaalu juttu. Tavaline viga just selles seisnebki, et naiste probleemide lahendamiseks soovitatakse nn “östrogeenõlisid”. Kuid arvestamist väärivaid tegureid on hoopis rohkem.

Ühelt poolt tuleks östrogeeni tüüpi õlisid PMS-i ravis vältida, kuna need süvendavad veelgi östrogeeni dominantsust kuutsükli teisel poolel. Samas on paljud neist õlidest kasulikud muude PMS-iga seotud probleemide, näiteks tursete (apteegitill), emotsionaalsete häirete (muskaatsalvei või kurereha) korral. Seepärast tuleks õlide valikul arvestada, kas östrogeenõlide kasutamise psühholoogilised ja emotsionaalsed eelised kaaluvad üle füsioloogiliste probleemide võimaliku ägestumise PMS- ajal. Samas võivad needsamad õlid olla iseäranis kasulikud östrogeenitaseme langusest tingitud menopausi probleemide, näiteks kuumahoogude, migreeni, unustamise ja ärrituvuse korral.

Östrogeeniõlide hulka kuuluvad:
apteegitill, muskaatsalvei, salvei, aniis, kurereha.

Ajuripatsit stimuleerib ning FHS-i ja prolaktiini tasakaalustamatuse probleemi aitavad leevendada mõru apelsini ja piparmündi õli.

Munarakunääpsude arvu ja sellega ka verre sattuvat östrogeeni vähendavad tsitraalirikkad eeterlikud õlid nagu sidrunhein ja eucalyptus citriodora.

Hüperglükeemsed õlid nagu rosmariin aitavad tõsta vere suhkrutaset.

Vedelikku kehast väljaviimist soodustavad õlid on :
köömned, raudrohi, sidrun, eukalüpt, iisop, kadakas (nii marjad kui puit) ja magus majoraam.

Kahjuks ei ole tõeliselt häid ja tõestatud fütoalternatiivseid progesterooni eeterlikke õlisid. Küll aga on kinnitust leidnud, et PMS-ga seotud füüsiliste ja emotsionaalsete sümptomite raviks sobivad eeterlikud õlid on:
basiilika, bergamott, koriander, sidrun, meliss, mandariin, rooma kummel, magus majoraam.

Ängistuse vastu sobib ylang ylang (NB! Mitte üle 1-2 tilga korraga);
depressiooni vastu aga bergamott, viiruk, lavendel, rooma kummel ja tüümian.

Lõpetuseks

Nagu näete peaks teie ravimikapp sisaldama tervet õlide kaardiväge. Enda jaoks õigete valikute korral saate leevendust nii füsioloogilistele kui maandamist emotsionaalsetele pingetele.

Kasutage õlisid lõhnalambis. Tilkade arv sõltub ruumi suurusest ja kombineeritavate õlide arvust. Kuldreegel on: pigem vähem kui rohkem. õli peab kindlasti olema kvaltieetne. Kahjuks ei ole seda võimalik palja silmaga kontrollida, kuid ettevaatlikuks võiks muutuda toodete ees, millel puudub taime ladinakeelne nimi.

Aja jooksul kujundate loodetavasti välja just teile sobiva põhisegu, millele saab vajadusel juurde lisada emotsionaalsete probleemide leevendajaid.

Jõudu katsetamisel.

Vistrikud näol enne menstruatsiooni

Surfamine hormoonidel