Kusepõiepõletik ehk tsüstiit tekib tavaliselt siis, kui mikroobid ehk haigustekitajad satuvad põide. Sinna satuvad nad enamasti kusiti kaudu, aga vahel ka vere või lümfi vahendusel. Ligi 80 protsendil juhtudest tekitab põletikku soolekepike Escherichia coli., kuid võib esineda ka muid bakterid (Proteus, Klebsiella, stafülokokk, enterokokk).
Põhjust tuleb otsida naiste ja meeste anatoomilistest erinevusest. Nõrgema immuunsüsteemi tõttu on suurem risk põiepõletiku tekkeks ka lastel, eakatel ja kroonilistel haigetel. Eriti vanematel meestel on põiepõletik tavaliselt seotud mingi muu kuse-suguelundkonna haigusega (nt eesnäärme suurenemine, kusepeetus).
Põiepõletiku teket soodustavad arvatavasti järgmised tegurid:
- vedelikupuudus,
seksuaalse aktiivsuse suurenemine,
anatoomilised iseärasused,
ebapiisav hügieen,
diabeet (suur suhkrusisaldus uriinis on hea elukeskkond bakteritele).
Põiepõletiku teket soodustab ka külmetumine — külm merevesi, külm tuul, külma kivi peal istumine, talvele mittevastav riietumine. Külmetumine vähendab organismi üldist vastupanuvõimet, mistõttu kaitsemehhanismid ei suuda bakteritele vastu panna.
Põiepõletiku sümptomid:
- valulik või põletustundega urineerimine (eriti valus on urineerimise lõpp),
tualetis tuleb käia tihti, aga uriini eritub korraga vähe,
pärast urineerimist on tunne, et põis on ikka täis,
ägeda põiepõletiku korral võib olla uriinis verd,
sageli algab põiepõletik hommikul (öösel on mikroobid saanud põies paljuneda),
palavikku üldjuhul ei ole.
Kuidas põiepõletikku leevendada ja ravida?
Iseloomulike tunnuste tekkimisel tuleb juua hästi palju vedelikku (vett, jõhvikamahla, leesika-, pohla-, kaselehe- või peterselliteed) ning hoida end soojas. Kasutada võib ka jõhvikapreparaate. Tugeva valu korral võib võtta valuvaigisteid. NB! Vältida tuleb kofeiini sisaldavaid valuvaigisteid. Rohke vedelik aitab bakterid kuseteedest välja loputada ning jõhvikas sisalduvad komponendid ei lase bakteritel kuseteede seintele kinnituda ja paljuneda. Hariliku leesika lehed sisaldavad ka desinfitseeriva ja antibakteriaalse toimega aineid. NB! Leesikat tohib kasutada vaid lühiajaliselt. Pohl on desinfitseeriva, bakterite kasvu pidurdava ja kuseeritust suurendava toimega. Diureetiline toime on ka kaselehtedel ja petersellil.