Nahavähki haigestumine on Eestis kordades kasvanud

 (52)
Nahavähki haigestumine on Eestis kordades kasvanud
Foto: MorgueFile

Eesti elanike sagenev reisimine päikeserohketesse riikidesse ja sealne mõõdutundetu päevitamine ning noorte üha tihedam solaariumi külastamine on kasvatanud pidevalt nahavähki ja naha melanoomi haigestumist. Melanoomi uusi haigusjuhte esineb Eestis igal aastal keskmiselt seitsmel mehel ja 14,5 naisel 100 000 inimese kohta.

Viimase sajandi jooksul on nahavähist saanud valgete inimeste seas kogu maailmas võimas kuid vähetuntud epideemia. Nahakasvaja on kõige sagedamini esinev vähivorm. Maailmas diagnoositud kõikidest vähijuhtudest on iga kolmas nimelt nahavähk, teatas Eesti Vähiliit.

Igal aastal avastatakse maailmas 2-3 miljonit naha sarvkihist lähtunud vähki ja ligikaudu 132 000 melanoomi. Haigestumine nahavähki tõuseb proportsioonis osoonikihi vähenemisega stratosfääris.

Melanoom on pahaloomuline kasvaja, mis tekib melanotsüütidest ehk naha pigmendirakkudest. Ta on naha pahaloomulistest kasvajatest kõige agressiivsem ja kiiremini arenev ning esineb sageli just noorematel inimestel. Eesti elanike sagenev reisimine päikeserohketesse riikidesse ja sealne mõõdutundetu päevitamine ning noorte üha tihedam solaariumi külastamine on kasvatanud pidevalt nahavähki ja naha melanoomi haigestumist.

Viimase 10 aasta vältel on haigestumus melanoomi Eestis kasvanud lausa poole võrra. Melanoomi uusi haigusjuhte esineb Eestis igal aastal keskmiselt 7 mehel ja 14,5 naisel 100 000 inimese kohta. Euroopa keskmine uute haigusjuhtude esinemine on 12 juhtu 100 000 inimese kohta. Mittemelanoomseid pahaloomulisi nahakasvajaid esineb igal aastal Eestis 44 mehel ning 65 naisel 100 000 inimese kohta.

Seotud lood:

On oluline märkida, et kuigi meestel esineb nahavähki poole vähem kui naistel, sureb neid sellesse haigusesse poole rohkem. Selle peamiseks põhjuseks on haiguse liiga hiline avastamine.

Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) teatas 29. juulil 2009. aastal, et solaariumid kuuluvad kõrgeimasse kantserogeensesse riskigruppi ning kiirgavad kolm korda enam kahjulikke UV-kiiri kui kümme aastat tagasi. Solaariumi pideval külastamisel suureneb melanoomi tekkerisk 75%.Nahavähi ennetamiseks on oluline jälgida oma nahka ja muutuste korral sünnimärkides
pöörduda kohe arsti poole.

Eestis avastatakse aastas pisut üle 1000 nahavähi juhu Kuigi tegu on vähiga, mida on võimalik varakult avastada, on suremus nahavähki ja eelkõige melanoomi kõrge. Melanoom on pahaloomuline kasvaja, mis tekib melanotsüütidest ehk naha pigmendirakkudest. Melanoom võib organismis kiiresti levida ja seetõttu on väga oluline avastada ja ravida seda haigust juba varases staadiumis.

Üle-euroopalist melanoomipäeva tähistatakse sellel aastal 7. mail.