Oska kollatõbe juba varakult ennetada

 (3)
Oska kollatõbe juba varakult ennetada
Scanpix

Kolmapäevase seisuga on Eestis aasta algusest alates registreeritud kokku 47 A-viirushepatiidi ehk kollatõve haigusjuhtu, millest 34 on kinnitatud Viljandimaal. Pole kahtlust, et viirus võib vabalt levida paljudesse Eesti linnadesse. Anname teile mõned näpunäited, kuidas viirusesse nakatumist ennetada.

A-hepatiidi viirustega nakatutakse peamiselt mustade käte, toidu ja vee vahendusel, kirjutab terviseportaal inimene.ee

Kollektiivides, kus inimeste vahel on pidev lähikontakt (lasteaiad, koolid) võib A-hepatiit levida eriti kiiresti, mistõttu on väga oluline, et alati pärast tualeti kasutamist ja enne söömist pestaks käsi ning toidunõusid töödeldaks piisavalt kõrgel temperatuuril.

Reisimisel A-hepatiidist ohustatud riikidesse peaks end selle vastu vaktsineerima, samuti jälgima reisil hoolikalt hügieeninõudeid. Ei öelda asjata, et kollatõbi on "mustade käte haigus".

Tuletame meelde, et hepatiidi jaoks ravimit ei ole, võimalik on vaid eelnev vaktsineerimine. Inimene paraneb ise teatud aja jooksul ja pärast seda ei ole ta enam nakkusohtlik. Ägedas haiguse faasis peab piisavalt puhkama, vältida tuleb alkoholi tarvitamist ning maksa koormavaid ravimeid (näiteks paratsetamooli).

Üldiselt tuleb järgida just kõige elementaarsemaid hügieeninõudeid ja tuletada neid kindlasti meelde ka oma lastele!

Allikas: inimene.ee, wikipedia.com