Pisipojaga intensiivis oleva ema palve: Ellujäämine ei sõltu arstidest. Ellujäämine sõltub Sinust. Sellest, mida Sina teed

 (181)
Intensiivravi osakond
Intensiivravi osakondFoto: Jassu Hertsmann

Delfi avaldab ühe ema loo, kes hingamisaparaadi all oma eluga võitleva pisipojaga hetkel haiglas viibib. Pojal on ägeda koroonaviirusega sarnased sümptomid. Ta palub, et inimesed suhtuksid kohe ja väga tõsiselt soovitustesse hoida distantsi ning enda tervist — sest kui meditsiinisüsteem on üle koormatud, siis on ohus ka kõik teised teised peale koroonahaigete.

“Mul on Sulle palve.

Kirjutan seda palvet intensiivravi osakonnast. Vaatan oma juhtmeid ja voolikuid täis pisipoega, kes hingab aparaadi abil kunstlikku und, et elus püsida. Tal on laastava viiruse tagajärjel tekkinud hingamispuudulikkus, samasugune, mis on statistika andmetel 53% koroonasurmade põhjus. Ise hingamisega ta hakkama ei saa. Punkt.

Ei, me pole kaugel Aasias. Ega isegi mitte Itaalias. Siinsamas Eestis, mitte kaugel Su kodust, kodupoest ja laste kooliteest. Haigla on meil Sinuga tõenäoliselt sama.

Ei, ma ei külva asjatut paanikat. Ma räägin sellest, mida näen praegu lähedalt. Valusalt lähedalt.

Ei, meil pole koroona — selle võimaluse kummutasid meie eelnev eeskujulik isolatsioon ja kaks viirusetesti. Aga oli kahtlus ja elasime tunde selles režiimis, millega varsti võivad kokku puutuda mitmed meist. Elame tegelikult praegugi, sest poja seisund on just selline, milline näeb välja äge Covid-19.

Sa saabud haiglasse ja vajad karantiinipalatit. Mis Sa arvad, mitu neid on? Kas Sina oled see, kelle jaoks on ruumi?

Seotud lood:

Sinuga tegeletakse kaitseülikonnas ja kaitsevahenditega, mida vahetatakse iga uue kontakti korral. Kas Sinu saabumise ajal kaitsevahendeid jagub?

Karantiinipalatis läbitakse enne Sinuni jõudmist lüüs. Esimene uks lahti, siis kinni, deso, teine uks lahti, siis kinni, ollaksegi kohal. On Su seisund selline, et selleks kõigeks on aega?

See, kas Sul on lootust, sõltub a. sellest, kas on piisavalt seadmeid, mida Sa vajad ja b. inimesi, kes kõiki neid käigus hoiavad- hingamisaparaati, intubeerimist, rohtude annustamist, lihtsat vereproovigi. Arste, õdesid, põetajaid… Või arvad, et teed ise?

Needsamad arstid, õed ja põetajad peavad saama turvaliselt oma kodust oma tööle, ilma haigestumata. Ilma osakondadesse haigust kaasa toomata. Nad kõik on kõhklematult valmis ja tegutsevad. Täna võitlevad nad meie poja elu eest. Samamoodi teevad nad siis, kui saabud Sina või keegi teine. Aga nad kestavad seni, kuni on terved. Uusi pole asemele võtta. Võib-olla on mitmed neist kahe nädala pärast tõesti taas rivis. Aga Sinu jaoks on ju hilja. Samamoodi on hilja selle osakonna praeguste patsientide jaoks.

Niisiis, mul on Sulle palve. Ühest küljest suurim, mis olla saab. PÄÄSTA ELUSID.

Teisest küljest väike. Igati jõukohane ja ära ütle, et Sa ei saa.

VÄLDI KONTAKTI. PÜSI KODUS. JÄÄ TERVEKS. JUBA TÄNA.

Jah, ma saan aru, et raha tuleb teenida ja tööl käia. Et muidu ei ole perele midagi lauale panna. Et pangalaen tahab maksmist. Aga oled Sa PÄRISELT nõus maksma surmadega? Mitmega? Meie inimeste surmadega? SINU inimeste surmadega?

Ellujäämine ei sõltu tegelikult arstidest. Nad suudavad päästa kümneid, aga mitte tuhandeid. Mitte korraga.

Ellujäämine sõltub hoopis Sinust. Sellest, mida Sina teed. Mida Su pere teeb. Mida Su ettevõte teeb.

Kas paned poodi minnes kindad kätte ja maski ette? Vabaned neist turvaliselt ja oma autorooli, koduust ja kodu võimaliku viirusega saastamata? Kas planeerid toidukorrad, et käia poes vaid korra nädalas või veelgi harvemini? Ja ÜKSI, mitte perega koos. Kas desinfitseerid/pesed hoolikalt käsi poeskäigu järel? Kasutad tanklas kindaid? Vajutad PIN-koodi kaitstult? Lood ettevõtjana kontaktivaba kaubavahetuse võimaluse? Leiad oma töötajale kaugtöö? Oled palju õues, aga mitte ülerahvastatud matkaradadel ja mänguväljakutel? Selgitad lastele, miks ka neil tuleb kõige sellega arvestada ja sellest kinni pidada?

Kui jah, siis hoia nii. Kui ei, siis hakka pihta. Palun.

Selles sõjas pannakse võitjad ja kaotajad paika TÄNA.

Kumb Sina oled?”

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!