Söögitorusong — mis see on, miks tekib ja miks just vanemaealised peaksid muret tundma?


Söögitorusong — mis see on, miks tekib ja miks just vanemaealised peaksid muret tundma?
Foto: Shutterstock

Söögitoru kulgeb rindkereõõnest kõhuõõnes asuvasse makku, läbides ka neid kaht õõnt teineteisest eraldavat vahelihast. Vahelihases on söögitoru jaoks lihaskiududega ümbritsetud avaus ehk söögitorulahi, kirjutab Tervis Pluss.

Põhjused

Vanemas eas võivad söögitorulahi ümbritsevad lihaskiud nõrgeneda ja lõtvuda, söögitoru kokku tõmbuda ning rõhk kõhuõõnes ülekaalu või füüsilise pingutuse tõttu tõusta. Tekivadki söögitorusonga soodustavad tingimused ning kõhuõõnes olev magu sopistub läbi vahelihases oleva söögitorulahi rindkereõõnde. Songa soodustavad ka kõhutraumad, pigistavad rõivad, rasedus ja isegi tugevad köhahood, kuid söögitorusong võib olla ka kaasa sündinud.

Magu või osa sellest võib rindkereõõnde jääda kas ajuti või püsivalt.

Vaevused

Väikesemõõtmeline söögitorusong ei pruugi põhjustada mitte mingeid vaevusi. Suurema songa korral võivad tekkida ülakõhu- ja rindkerevalu, kõrvetised, oksendamine, neelamishäired. Maohape võib põhjustada söögitorupõletikke. Ebameeldivad häired annavad tugevamini tunda raskusi tõstes, lamades või ettepoole kummardades. Songa pitsumine võib häirida mao verevarustust ning vaevused tugevnevad.

Loe ravivõimaluste ja songa kohta lähemalt Tervis Plussist.