Tähtis teada! Mis võib põhjustada südamerabandust ja kuidas seda vältida?

 (1)
Tähtis teada! Mis võib põhjustada südamerabandust ja kuidas seda vältida?
Foto: Pexels

Northwesterni ülikoolis läbi viidud uuringust selgus, et naistel on palju suurem südamerabanduse esinemise tõenäosus kui meestel ning 45aastasel naisel, kel pole tegelikult ühtegi tõsist riskifaktorit, on tõenäosus elu jooksul infarkt saada 4.1% ja kui tal on kaks või rohkem riskifaktorit, on see tõenäosus juba 30.7%. Põhjuseid selleks on erinevaid: emotsionaalsetest muredest kuni külma ilma ja halva õhukvaliteedini välja.

Siin on mõned põhjused, mis võivad südamerabanduse esile kutsuda ja kuidas seda vältida:

1. Vaimsed probleemid

Kanadas asuva McMasteri ülikooli teadlased analüüsisid 52 erinevast riigist pärit 12 461 patsiendi andmeid (keskmise vanusega 58 eluaastat), kes olid kogenud oma elu esimest südamerabandust. Uuringus osalenutel paluti täita ära küsimustik selle kohta, mida nad tund enne juhtunut kogesid ja kas mingi kindel asi võis infarkti esile kutsuda. Nii said nad teada, et ka mõned kindlad mured võivad südamerabandust põhjustada, mitte ainult vanus, halvad harjumused või liigne kehakaal. Ekstreemsed vaimsed ja füüsilised probleemid mõjutavad vereringet ja vähendavad südame verevarustust, mistõttu soovitatakse kõigil stressirikkaid situatsioone vältida.

2. Halb õhukvaliteet

Austraalias rohkem kui 16 tuhande patsiendi seas läbi viidud uuring jälgis kolme eri tüüpi südamerabanduse saanuid, sooviga saada teada, milliseid südamerabandusi tänapäeval kõige rohkem esineb, arvestades ka päevi, mil õhukvaliteet oli ekstra halb. Ja tulemusena leidsid teadlased, et kõige ohtlikumat tüüpi infartkil on selge seos ka halva õhukvaliteediga. Seetõttu soovitavad teadlased inimestel võimalikult palju aega linnast väljas veeta.

Seotud lood:

3. Lahutus

Carolina instituudis läbi viidud uuringust selgus, et abielulahutused on seotud ka südamerabanduste riski suurenemisega. Lahutatud patsientidel on 18% suurem tõenäosus infarkt saada, võrreldes nendega, kes on abielus.

Uuringu autor Joel Omm väitis, et ka vallalistel või leseks jäänud meestel on kõrgem risk saada südamerabandus, kui sama staatusega naistel.

Seega, parem oleks oma erimeelsused rahulikult ära lahendada ja mitte olukorda veel hullemaks muuta.

4. Rasedus

Lõuna-California ülikoolis tehtud testidest selgus, et rasedusega toimuvad muudatused (hormonaalne tasakaalutus ja suurem kogus verd, mis kehas ringleb), võivad tõsta ka südamerabanduse riski nii raseduse ajal aga ka veel 12 nädalat pärast lapse sünnitamist.

Raseduse ajal kogetud südamerabandused on tavaliselt väga ohtlikud ja nendega kaasneb palju tüsistusi. Sageli pole võimalik standardset ravimeetodit kasutada, sest iga patsient on unikaalne.

Seega, rasedad naised peavad oma südant väga hoidma ja laskma seda arstidel regulaarselt kontrollida.

5. Viha

Sydney ülikoolis läbi viidud uuringust selgus, et südamerabanduse risk on 8.5 korda kõrgem kaks tundi pärast suurt vihastamist. Dr Thomas Buckley väitis, et eriti ohtlikud on just tülid perekonnaliikmetega (29%) ja teiste inimestega (42%) ning samuti pahandamine tööl (14%) ja autosõidu ajal (14%).

Vihastamine ja ärevus on otseselt seotud inimese südame tuksumise, arteriaalse vererõhu ja vere hüübimisega. Kõik need asjad võivad põhjustada südamerabandust, mistõttu sellistes situatsioonides soovitavad arstid sul leida viis rahunemiseks, et südant hoida.

6. Liigne alkoholitarbimine

Liigne alkoholitarbimine tõstab südamerabanduse riski, leidsid California ülikooli teadlased, kes uurisid üle 21aastaseid patsiente, kes olid kogenud infarkti. Tulemusena leidsid nad, et neist umbes 268 tuhat olid alkoholisõltlased ja pärast teiste faktorite uurimist mõistsid nad, et alkoholi tarbimine võib südamerabanduse riski lausa kaks korda tõsta. Seetõttu on parem halvast harjumusest loobuda ja elada tervislikumalt.

7. Külm ilm

Kuue aasta jooksul Kanadas läbi viidud uuringust leiti, et iga 10 langenud kraadiga, tõusis kõige ohtlikuma südamerabanduse risk 7% võrra. Seega, inimesed, kel on suurem infarkti risk, peaksid vältima järske temperatuurimuutuseid ja liiga külma ilmaga õues viibimist.

8. Unehäired

Norra teadus- ja tehnoloogiaülikoolis läbi viidud uuringust selgus, et unehäirete puhul on südamerabanduse risk 45% kõrgem, kui hästi magavatel inimestel. Doktor Lars Erik Laugsandi sõnul on uneprobleemid tavapärased ja neid on kerge ravida, mistõttu peaksid oma arstiga rääkima, kui sa ei maga hästi ja oled kogenud südamerabandusele viitavaid sümptomeid. Kui soovid aga lihtsalt kiiremini magama jääda, proovi enne voodisseminekut juua näiteks mõnda taimeteed nagu kummeli või palderjani teed.

9. Suitsetamine

Tel Avivi meditsiinikeskuse teadlased on sidunud suitsetamise südamerabanduse riskiga. Nende poolt läbi viidud analüüsidest selgus, et suitsetajatel on lausa kolm korda suurem tõenäosus kogeda infarkti, kui inimestel, kes minevikus suitsetasid või kes pole kunagi suitsetanud.

Üle 50aastastel suitsetajatel on veelgi suurem infarkti tõenäosus, sest neil võivad olla veel teised ohtlikud faktorid nagu kõrge vererõhk, liiga kõrge kolesterooli tase ja diabeet.

Mida varem inimene sellest halvast harjumusest vabaneb, seda parem ka ta südamele.

Allikas: BrightSide