Täna on melanoomipäev ja statistika on valus: meestel diagnoositakse seda kurja haigust poole vähem, aga hilise avastamise tõttu sureb neid sellesse poole rohkem


Täna on melanoomipäev ja statistika on valus: meestel diagnoositakse seda kurja haigust poole vähem, aga hilise avastamise tõttu sureb neid sellesse poole rohkem
Photo by Maksym Zakharyak on Unsplash

6. mail tähistatakse Eestis ja kogu Euroopas Melanoomi Esmaspäeva. Eesti Vähiliit juhib tähelepanu, et viimase 10 aasta vältel on haigestumus melanoomi Eestis kasvanud lausa poole võrra. Mittemelanoomseid pahaloomulisi nahakasvajaid diagnoositi 2016.a Eestis 903 naisel ning 530 mehel. Eestis avastatakse aastas umbes 1433 nahavähi juhtu. Melanoomi uusi haigusjuhte esines 2016.a 126 naisel ja 89 mehel.

Eesti elanike sagenev reisimine päikeserohketesse riikidesse ja sealne mõõdutundetu päevitamine ning noorte üha tihedam solaariumi külastamine on kasvatanud pidevalt nahavähki ja naha melanoomi haigestumist. Päikesevalgus on oluline, et toota organismile vajalikku D-vitamiini, see on vajalik ka kaltsiumi imendumiseks ja luude kasvuks. Kuid päikesega liialdamine, sealhulgas ka kunstpäikese ehk solaariumi kasutamine, aga suurendavad nahavähi ja melanoomi teket, samuti kiirendab see naha vananemist, vähendab immuunsüsteemi tõhusust ning põhjustab ka erinevaid silmahaigusi.

50-90% nahavähi juhtude põhjuseks on liigne ultraviolettkiirgus.

Kuigi tegu on vähiga, mida on võimalik varakult avastada, on suremus nahavähki ja eelkõige melanoomi kõrge. On oluline märkida, et kuigi meestel esineb nahavähki poole vähem kui naistel, sureb neid sellesse haigusesse poole rohkem. Selle peamiseks põhjuseks on haiguse liiga hiline avastamine.

Nahavähile pöörab Euroopas kõige suuremat tähelepanu organisatsioon Euromelanoma, mis asutati dermatoloogide poolt 1999. aastal Belgias. Tänaseks on aktiivsed 33 Euroopa riigi arstid, Eesti nende seas. Euromelanoma eesmärkideks on elanike skriinimine melanoomi / nahavähi varajaste juhtude avastamiseks ja inimeste harimine nende tervisekäitumise eesmärgil, et hoida ära nahakasvajatesse haigestumist.

Seotud lood:

Nahavähi ennetamiseks on oluline jälgida oma nahka ja muutuste korral sünnimärkides pöörduda kohe arsti poole. Tähtis on teada, varane haiguse avastamine tagab parima ravitulemuse. Mida väiksemate muutustega alustada ravi, seda lihtsam see on ja seda kindlamini saab terveneda.

Eesti Vähiliidu nahavähi liikuv diagnoosikabinet sõidab mööda Eestit ja Tartu Ülikooli Kliinikumi spetsialistid võtavad vastu patsiente.

Vt informatsioon http://cancer.ee/a/diagnoosikabinetid/

Vaata ka Naisteka videost, kuidas ohtlikku sünnimärki ära tunda! ning FOTOD: 37 pilti, mis võivad päästa sinu elu