„Masendust ja hooajalist meeleoluhäiret esineb rohkem just sügisperioodil, kuna päevad on lühikesed ja pimedad ning serotoniin langeb madalale. Kokkupuude päikesevalgusega tagab serotoniini tootmise, mida on kutsutud ka õnnehormooniks. See aitab püsida inimesel rõõmus, rahulik ja keskendunud,” ütleb terapeut Monika Palm.
Pimedus kutsub esile melatoniini tootmise, mis aitab uinuda. Päikseta kipub serotoniinitase jääma madalaks ning seda seostataksegi masenduse ja hooajalise meeleoluhäirega. Selle käivitab aastaaegade vaheldumine, eriti pikk pime sügistalvine aeg.
„Meeleolulangusega võivad kaasneda pessimistlikud või raskemad mõtted. Mõtted aga loovadki tundeid, mis määravad selle, kuidas me ümbritsevat maailma tajume. Masendavad ja negatiivsed mõtted tõmbavad maha energiataseme ja seetõttu jõud justkui kaob,” selgitab Tasakaalukeskust juhtiv Palm.
Kuidas ära tunda, et tegu võib olla sügisväsimusega?
Üldine unine olek, madal energiatase, hommikune raskem ärkamine, soovimatus midagi teha. Kaob ka soov liikuda ja trenni teha, võib olla soov vähem suhelda, tujulangus, masendus.
Millised on kõige hullemad tagajärjed, kui sügisväsimusega ei tegelda?
Kui sügisväsimus süveneb, siis keha immuunsüsteem nõrgeneb, keha võib muutuda vastuvõtlikumaks haigustele, sügisväsimus muutuda ühel hetkel masenduse sügavamaks vormiks depressiooniks.
Mida vajab meie keha kõige enam eesootaval pimedal talveperioodil?
Kehad on erinevad. Nii ka kehavajadused. Kõige olulisem on ennast kuulata ja selle järgi valikuid teha. Kehad tahavad liikuda. Keha vajaduste arvestamisega, looduses viibimise, piisava liikumise ja enda jaoks õige toitumisega saab keha erksana hoida ka pimedal ajal.
Millised sammud saab igaüks meist teha, et ennast juba täna natuke paremini tunda?
Iga inimene saab üsna palju ise panustada, et sügisväsimusest jagu saada. Juba hommikul häälestada end mõnusale olemisele. Nii palju kui võimalik viibida päevavalguses värskes õhus ja looduses. Teadlikult võtta aega füüsiliseks aktiivsuseks. Vajadusel lubada endal puhata ja magada rohkem. Õppida keha kuulama, et turgutada seda sobivate toitude, vajadusel lisaainete või vitamiinidega. Kui peas on rasked ja masendavad mõtted, siis neid saab meelest ja energeetikast välja puhastada. Leida huvipakkuvaid ja arendavaid tegevusi, tegeleda enesearenguga. Selleks võib soovi korral osaleda enesearengugruppides. See kõik toetab teadlikult parema meeleolu loomist. Õppida rõõmu tundma ka sügisesest ajast.