Vähetuntud, kuid hädavajalik mineraalaine — boor

 (6)
viinamarjad
Foto: Raivo Tasso

Boor on tähtis mineraalaine, millest me veel väga palju ei tea. Küll aga on kindel, et see aitab ära hoida liigesepõletikku ja luuhõrenemist ning leevendada menopausi sümptomeid.

Boori roll on luude arengus seni jäänud kaltsiumi varju, kuigi tegelikult aitavad boor ja kaltsium käsikäes luid tugevdada. Samuti on boor oluline kaltsiumi, magneesiumi ja vase ainevahetuses.

Boor seisab hea selle eest, et inimkehas ei tekiks mineraalide kadu. Üha enam avastatakse boori suurepärast toimet artriidi ravimisel. Boor toimib ka põletiku- ja higistamisvastase vahendina ning on antiseptilise mõjuga. On mitmeid tunnustatud arste, kes soovitavad boori kõrge vererõhu vastase vahendina.

Boori roll on eriti oluline hormoonsüsteemi edukal toimimisel — seda nii östrogeeni kui ka testosterooni moodustamisel. Tõsist tähelepanu boori tarbimisele peaksid pöörama üleminekueas naised. Günekoloogilise tervise seisukohalt on positiivne ka tupeseene vastane toime. Meestel on sellest abi eesnäärmevaevuste ennetamisel.

Looduslikult saab boori peamiselt taimsetest toiduainetest, iseäranis kuivatatud viljadest nagu ploomid, õunad, kirsid, ent ka rosinad, datlid ja viigimarjad. Veel leidub seda maitsetaimedes (petersell, mugulseller, piparjuur), kurgis, porgandis, tomatis, mees, pähklites, brokolis, ubades, hernestes, viinamarjades, läätsedes ning veidi ka valgete veinide koostises.

Allikad: Tervis Pluss, Telegram, Naistekas