Valutavad luud ja liigesed — mis aitab?

 (13)
Selg valutab
Corbis/Scanpix

Luude ja liigeste haigusi esineb nii noortel kui ka vanadel ja need võivad olla ägedad või kroonilised. Mõned haigused põhjustavad aeg-ajalt mõõdukaid vaevusi, ent ei tekita enamasti raskeid tervisehäireid, mõned haigused aga haaravad ja kahjustavad kogu organismi, vahel on need koguni eluohtlikud põletikulised haigused.

Tugevama ja pikemaajalise liigese-, lihase- või luuvaluga tuleks alati pöörduda arsti poole, kes selgitab välja, mis põhjustab vaevusi, ja määrab ravi. Luu- ja liigesehaiguste ravis on olulisel kohal ka taastusravi.

Tuntumad ehk laialt levinumad reumaatilised haigused on:

 • Nn liigeste kulumine ehk osteoartroos — kõhre kulumise haigus. Iseloomulikud on just õhtused, koormusjärgsed valud;

 • Luude hõrenemine ehk osteoporoos — see ähvardab eriti eakamaid naisi luumurdude ja luuvaludega;

 • Podagra — see on kusihappesoolade ladestumine liigestesse neil, kelle ainevahetus on mingil põhjusel häiritud;

 • Reumatoidartriit — liigeseid moondav põletikuline protsess.

  Apteegist saab ilma arsti retseptita abi kergemate reumaatiliste haiguste raviks ja suuremate probleemide korral vaevuste leevendamiseks.

  Üldiselt võib need ravimid jagada välispidisteks (salvid, plaastrid, aerosoolid, kompressid) ja seespidisteks (tabletid, kapslid).

  Reumasalvid

  Esiteks valuvaigistit sisaldavad salvid. Näiteks Fastumi geel (toimeaine ketoprofeen), Voltareni geel (toimeaine diklofenak), Olfeni geel (toimeaine diklofenak), Felorani geel (toimeaine diklofenak) jt. Neil on peale valuvaigistava toime ka põletikuvastane toime.

 • Teiseks nahka ärritavad, soojendava toimega salvid. Need laiendavad ravitavas piirkonnas veresooni ning selle tulemusena paraneb verevarustus ja põletikuline protsess paraneb kiiremini. Teisest küljest ärritavad need salvid nahka ja n-ö juhivad organismi tähelepanu valutundelt konkreetsele nahaärritusele. Sellised ravimid on näiteks Finalgoni salv (toimeained nonivamiid ja nikoboksiil), Capsicami salv (toimeained bensüülnikotinaat, nonivamiid, kamper, tärpentiniõli, dimetüülsulfoksiid), Viprosal B salv (toimeained rästikumürk, kamper, tärpentiniõli, salitsüülhape) jt.

  Soojendava toimega salvide kasutamisel tuleks olla tähelepanelik: kui ravimit satub nahale liiga palju, võib see põhjustada ärritust. Seega tuleks esmakordsel kasutamisel määrida salvi väiksemas koguses, et proovida ära, kuidas ravim teile mõjub. Paljudel salvidel on määrimiseks kaasas spetsiaalne plastist abivahend, mis kaitseb sõrmi salviga kokkupuutumise eest.

  Kolmandaks nahka jahutavad salvid ja geelid. Need sobivad ägeda põletiku ja terava valu puhul, samuti vahetult pärast põrutust, nihestust või muud traumat. Siia kuuluvad nn jäägeelid (Ice Gel, Ice Power, Deep Freeze Cold gel — külma toime annab koostises olev mentool), aga ka näiteks kombineeritud koostisega Deep Relief Gel, mis sisaldab toimeainena peale mentooli veel ibuprofeeni.

  Plaastrid

  Põletikuvastase ja valuvaigistava toimega Olfeni plaastrid (toimeaine diklofenak) sobivad valu paikseks leevendamiseks pehmete kudede valulike ja põletikuliste seisundite korral (nikastustest, nihestustest, põrutustest ja venitustest tingitud valu, põletiku ja turse paikseks raviks).

  Soojendava ja nahka ärritava toimega plaastrid. Pipraplaaster paigaldatakse kuivale nahale ja seda võib nahal hoida kuni 2 ööpäeva, põletustunde puhul tuleks plaaster maha võtta. Kuumaplaaster Caldot kasutatakse seljavalude korral. Seda plaastrit ei tohi panna kehale, vaid tuleks kleepida riietele. Sobib ka keha soojendamiseks külma ilmaga, talisportides, menstruatsiooni ajal või muul otstarbel. Plaastril ei ole otseselt ravivat toimet.

  Vahetult pärast õnnetust terava valu leevendamiseks kasutatakse külmi kompresse või aerosoole. Nende kasutamisel on eesmärgiks vigastatud piirkond võimalikult kiiresti jahutada ja pidurdada ärrituse levikut. Külmakompresse on saadaval mitmesuguste mõõtmetega. On selliseid, mida tuleb enne hoida külmas (mitu korda kasutatavad, vajaduse korral saab kasutada ka kuumakompressi tegemiseks), kui ka isekülmuvaid (ühekordsed).

  Liigestevalu vaigistamiseks võib kasutada ka valu- ja põletikuvastase toimega tablette. Sellise toimega on atsetüülsalitsüülhapet (Aspirin, ASA-Grindex jt), paratsetamooli (Paramax, Paracetamol Grindex j.) ja ibuprofeeni (Ibumetin, Ibumax jt) sisaldavad tabletid. Neid võib kasutada eraldi või koos välispidiste vahenditega.

  Luude hõrenemise korral soovitatakse kasutada kaltsiumi sisaldavaid tooteid. Kaltsiumi imendumise seisukohalt on oluline samal ajal D-vitamiini kasutada. Paljudes kaltsiumipreparaatides ongi juba D-vitamiin lisatud (Calcigran, Calcistrong). Liigeste kulumise korral on leidnud laia kasutust glükoosamiini sisaldavad tooted (Bio-Glucosamine, Arthrostop jt). Neid kasutatakse pikema aja vältel, seega võib toime saabumiseni kuluda mitu kuud.

  Liigesevaevusi ja liigesejäikust vähendavad ka kibuvitsamarjade pulbrit sisaldavad Litozini tabletid. Litozin parandab ka liigeste liikuvust.

  Kuna reumaatiliste vaevuste jaoks mõeldud tooteid on palju, siis ei jõuagi kõiki neid siinkohal kahjuks tutvustada. Apteegis endale vajalikku ravimit muretsedes küsige seepärast alati apteekrilt, kas on mõni uus või mõni teine toode, mida teie probleemi korral saaks kasutada. Üheskoos leiate kindlasti parima lahenduse.