Esimesed ploomid hakkavad valmima! Teeme selgeks, miks neid sööma peaks ja samas ka selle, kes neid kindlasti süüa ei tohiks


Nõmme turg-26
Foto: Tanel Meos

Karepa ravimtaimeaia perenaise Katrin Luke kokku pandud ravimtaimeraamat sisaldab lisaks looduses esinevatele liikidele ka taimi, mida võime leida meie kodude lillepeenardest ja köögiviljaaedadest. Iga taime juures on välja toodud näpunäiteid kogumiseks ja kuivatamiseks ning kasulikke retsepte ja viise, kuidas taimi kõige parem hoiustada, et neis leiduvaid kasulikke aineid saaks kätte aastaringselt.

PLOOMID

Roosõieliste sugukonda kuuluvad, aias kasvatatavad viljapuud.

TOIMEAINED

Lahustuvad ja lahustumatud kiud-ained, P-vitamiin, B-grupi vitamii­nid, jood, karotenoidid, raud, kaa-lium.

KASULIK

Tänu kiudainetele parandavad seedimist ja aitavad kõhukinnisuse korral, sobivad mao alahappesuse korral, väljutavad kehast kolesterooli ja mürkaineid, puhastavad soolestikku, eemaldavad ainevahetuse jääke, soodustavad rasvade ainevahetust, vähendavad südame ja veresoonkonna haigusi, aitavad alandada vererõhku. Kõhukinnisuse korral aitab 0,5 kg ploomide söömine.

KASUTAMINE

Värskelt, mahlana, talveks võib kivid eemaldada ja sügavkülma panna ja smuutidesse lisada. Sobivad marmelaadi ja jäätise valmistamiseks. Ploom on kõige maitsvam just puult korjates, seistes maitse halveneb.

OHUD

Ei sobi mao ülehappesuse ja tundlikkuse korral.