Köögiviljade TOP 10: kõige efektiivsemad mürkide väljutajad

 (8)
Köögiviljade TOP 10: kõige efektiivsemad mürkide väljutajad
ArtišokkFreeImages/Therese Branton

Need tublid köögiviljad aitavad su keha mürkidest kiiresti vabastada ja aitavad liigsetest kilodest vabaneda. Tegime sinu elu kergemaks ja otsisime Naisteka põhjatust arhiivist välja terve koorma kasulikke teadmisi toitumise kohta, mida on hea aeg-ajalt jälle meelde tuletada.

1. Sidrun

Sidruni omadustest ja kasulikkusest loe pikemalt Naisteka artiklist Sidrun — sinu ilu ja heaolu saladus

2. Ingver

Aive Luigela räägib ingveri tervistavatest omadustest artiklis Ingver annab tervist

3. Küüslauk

Küüslauk on üks parimaid polüvitamiinide komplekse. Ja mis kõige tähtsam — looduslik kompleks, sisaldades praktiliselt kõiki vitamiine ja mikroelemente, sealhulgas ka haruldasi. Näiteks on küüslauk üks vähestest taimedest, mis sisaldab väävlit, millel on tähtis osa ainevahetuse protsessis. Samuti leidub seal germaaniumit. Viimasele panevad õpetlased suuri lootusi raskes võitluses mitmesuguste kasvajatega. 1-2 küünt päevas oleks sobilik.

Loe veel: Küüslauk — imeravim kümne tervisehäda vastu

Seotud lood:

4. Artišokk

Artišoki vitamiinisisaldus ei ole just suur, kuid koos süsivesikutega B-grupi vitamiinid, vitamiin C, karotiin, park- ja aromaatsed ained annavad meeldiva maitse. Nimetamisväärsetes kogustes leidub temas mineraalaineid — fosforit, magneesiumi, rauda jt, aga ka ülitähtsaid bioaktiivseid aineid, mis kutsuvad organismis kasulikke protsesse esile.

Tänapäeval on teada, et selle taime tervendavad omadused tulenevad suuresti ainest nimega tsünariin. Peaaegu 80% süsivesikutest on polüsahhariidid, eeskätt inuliin, seepärast on ta eriti aktuaalne diabeetikute toidulaual. Artišokk on populaarne gurmaanide hulgas, sest ta on väga maitsev, vähese kalorsusega, kuid ometi täiskõhutunnet tekitav.

5. Punapeet

Punapeet tugevdab verd ning maksa ning on täis antioksüdante. Tugevdab soolte tegevust, alandab vere kolesteroolisisaldust, parandab maksa ainevahetust. Peet aitab ka kõhukinnisuse, põletike, veresoonte lupjumise, astma ja kilpnäärme alatalituse puhul.

Loe veel: Suu punaseks! 10 põhjust, miks peaksid sööma rohkem peeti

6. Roheline tee

Loe siit: Roheline tee võib teha imesid

7. Kapsas

Päeva jooksul jätkub dieedipidajal tahtejõudu, et näljatunnet vaos hoida, aga öösel tahab tahtejõud ju puhata.

Lahendus on lihtne — sööge õhtul toorest kapsast. Kohe isuga, niipalju kui süda kutsub. Kapsas ei anna peaaegu üldse kaloreid, sest koosneb veest ja tselluloosist. Vesi tuleb välja, aga tselluloosi inimene ei seedi üldse, see ei lõhustu maos ja läbib soolestiku muutumatul kujul.

Tselluloosi seedivad rohusööjad loomad, aga inimene saab kapsast kätte vee, vitamiinid, mida seal on päris palju, näiteks C-vitamiini samapalju kui apelsinides, ja mikroelemendid. Aga muidu on toimeväärtus sama mis ajalehepaberil, ainult tekitab hea täiskõhu tunde.

Ja kui on juba tekkinud harjumus öösel külmkapi juures käia, siis varuge sinna kurki, mis on samuti nullilähedase energiaväärtusega, ja kõiksugu muud tervislikku rohelist. Näljatunde petab ära, dieeti ei riku, on süda rahul ja uni muretu.

8. Marjad

Jõhvikad

Jõhvikad sisaldavad aineid, mis aitavad ennetada ja ravida uriiniteede nakkusi.

Põldmarjad

Põldmari sisaldab beetakaroteeni, mis on hea nägemisele.

Vaarikad

Teevad jalad tugevaks. Vaarikates nimelt leidub hulganisti kaltsiumi, mis tugevdab luustikku ja hambaid.

Pohlad

Loe veel

Pohlad ei saa küll hoobelda nii suure C-vitamiini sisaldusega kui teised marjad, kuid vastutasuks sisaldavad nad antioksüdante ja aineid, mis aitavad ennetada uriiniteede nakkusi. Pohlades sisalduv bensoehape on looduslik konservant, tänu millele säilivad pohlad moosina või vee sees ka ilma suhkruta.

Ploomid

Ploomid on abiks rauapuuduse korral. Huvitaval kombel tekib just lapseootel naistel hirmus isu ploomide järele, kuna ploomid sisaldavad palju rauda ja beetakaroteeni. Kuivatatud ploome peetakse isegi kasulikumaks kui värskeid, sest neis on rauasisaldus suurem.

Mustikad

Mustikatel väidetakse olevat vähkiennetav toime. Mustikad on pungil täis antioksüdante, samuti aitavad nad vähendada vere kolesteroolisisaldust.

9. Pruun riis

Kas teadsid, et pruuni riisi näol on tegemist koorimata valge riisiga? Antud juhul pole värvivalik sugugi ebaoluline, sest riisi kestad annavad palju jõudu. Need sisaldavad rohkelt vitamiine ning tervislikke rasvu. Väikestes riisiterades sisalduvad süsivesikud tekitavad kauakestva täiskõhutunde. Teised koostisosad, nagu proteiin, kaltsium ja kaalium annavad musklitele jõudu ning tugevdavad luustikku.

10. Vesikress

See on täis antioksüdante, mis kahandavad punetust ja ahendavad poore, ning rauda, mis annab nahale sära. Lisaks on üks uuring avastanud, et vesikress võib suurendada antioksüdantide taset veres ning aitab vähendada DNA kahjustusi.

Allikas: Naisteka arhiiv