Kui sind kimbutavad uinumisprobleemid ja tunned, et sa ei puhka välja, tasub oma menüü üle vaadata


Kui sind kimbutavad uinumisprobleemid ja tunned, et sa ei puhka välja, tasub oma menüü üle vaadata
Foto: Shutterstock

KODUTOHTER: Unepuudus mõjutab kehas hormoonide taset, mis reguleerivad söögiisu ja seega ka meie toiduvalikuid. Uuringud on tõestanud, et inimesed, kes saavad liiga vähe magada, tunnevad suuremat näljatunnet ja söövad roogi, mis sisaldavad rohkem rasvu ja süsivesikuid. See aga toob endaga kaasa kaalutõusu.

Just see ongi põhjus, miks unemuredega inimesed peaksid toitumisele suuremat tähelepanu pöörama. Mitmekesise ja õige toitumisega saame kindlustada parema une ja hoida kaalunumbri kontrolli all, sest aitame und soodustavatel hormoonidel tõhusamalt tööd teha.

Kui sul on raske magama jääda, uni on katkendlik või pinnapealne, ärkad tihti kas jalakrampide, kõrvetiste või täis põie tõttu, tasuks pilk visata oma menüüle ja söögiaegadele. Kindlasti proovi mitte süüa kolm tundi enne magama minekut.

Melatoniin

Melatoniin on aju käbinäärme toodetud ööpäevarütmi reguleeriv hormoon, mida meis kõigis leidub loomupäraselt. Melatoniin alandab kehatemperatuuri ja vähendab erksust ning aitab seeläbi uinuda. Nii võib sellest abi olla ööpäeva- või une-ärkvelolekurütmi korrastamisel.

Kirsid ja pähklid sisaldavad melatoniini, soodustades kiiremat uinumist. Melatoniinitaset aitavad tõsta kaer, piim ja banaanid — neidki tasub korrapäraselt süüa.

Serotoniin

Kui valgust on vähe, moodustub kehas napilt heatujuhormooni serotoniini. Kuna serotoniinist tekib und soodustav hormoon melatoniin, siis serotoniini vähesuse korral on napilt ka melatoniini. Selleks et serotoniini tekiks, on vaja aga aminohapet trüptofaani, mida saame eelkõige loomsetest valkudest.

Seotud lood:

Parimad toidud serotoniini saamiseks on piim ja piimatooted, aga ka maks, kanamunad, linnuliha ja kala. Piima, kodujuustu, juustu ja jogurtit peaks jooma-sööma iga päev.

Vanaemade nõuanne — tass sooja piima enne magamaminekut — kehtib ka nüüd, sest see aitab organismil serotoniini ja melatoniini toota ning kehal end uinumiseks ette valmistada.

B-rühma vitamiinid

B-rühma vitamiinid, eriti B6-vitamiin ehk foolhape, soodustavad samuti serotoniini tootmist. Seega tasub ka õhtul süüa väike kausitäis kaerahelbe- või mitmeviljaputru, sobib ka ampsata viil leiba või sepikut.

Foolhapet sisaldavad veel roheliste lehtedega köögi- ja kaunviljad, kõrvits, punapeet ja kapsas.

Loe edasi Kodutohtri jaanuarikuu numbrist või portaalist kodus.ee

Kodutohtri jaanuarikuu teemad
* Mida teha, kui selg valutab?
* Sportliku inimese menüü
* Kui ohutu on olla patsient?
* Une-Mati peibutustoidud
* Mis on õnnelikkuse võti?
* Kas liigeste kulumine on paratamatu?
* Trombitõrjujad trombivalvel
* Kumb on parem: üksielu või kooselu?
* Aaloe abiks sees ja peal