„Klassikalises äädikamarinaadis on toidu-, veini- või õunaäädikas. Maitseandjateks on sibul, küüslauk, sool ja pipar. Suvisema marinaadi juurde sobib hästi näiteks hapukas marjamahl või marjapüree, millele saab samuti lisada meelepäraseid maitseaineid ja ürte,“ soovitab Sepp.
Liha peab marinaadis mingi kindla miinimumaja olema, et soovitud maitsed ja vastav tekstuur omandada. „Sealiha peaks marinaadis olema vähemalt 12 tundi. Linnuliha puhul piisab juba 3 tunnist.”
Ka küttematerjali valimine võib olla osa marineerimise protsessist. „Hõrgu suitsumaitse saab, kui paned sütele eelnevalt vees leotatud lepa-, kirsi- või õunapuulaastud. Samuti võib sütele panna erinevaid maitsetaimi ja küüslauku, mis annavad suitsule maitse,“ soovitab ta.
Õige tempreatuuriga grill
Sepa sõnul annab kõige parema maitse lihale puupilbaste, paberi või toiduõliga süütatud grill. „Enne liha asetamist grillile veendu, et see oleks piisavalt kuum. Muidu muutub liha nätskeks. Oluline on ka, et grill liiga kuum ei oleks, sest see kõrvetab liha hoopis ära.” Parim nipp, kuidas saada aru, et grill on küpsetamiseks valmis on proovida hoida kätt 3-4 sekundit umbes 10 cm kaugusel sütest. Kui suudad oma kätt kauem sütel hoida, siis ei ole grill veel piisavalt kuum ja kui vähem, siis on grill suure tõenäosusega liiga kuum.
Sepp soovitab hõõguvad söed jaotada grillil kaheks. Üks on kuumem pool ja teine jahedam. „Selline süsteem võimaldab grillida erineva küpsusastmega lihasid ja võimaldab vajadusel ka järelküpsetamist. Kuna väiksemad ja õhemad lihatükid valmivad kiiresti, tuleks neid küpsetada sütele lähemal, mis tagab liha kiire pruunistumise ja aitab ka kuivamist vältida. Suuremaid ja sitkemaid lihatükke grilli jahedamas osas. Nii valmib liha ühtlaselt ega kõrbe pealt ära.”