Sireleid tasub tarbida ka tervise heaks — mida täpsemalt ja kust korjata?


Aavo Mägi Sirelitalu
Aavo Mägi SirelitaluFoto: Rauno Volmar

Olenevalt ilmasoojusest algab maikuus sirelite üürike õitseaeg. Peale võimaluse õnneõisi otsida pakub see ilupõõsas ergutust ainevahetusele, leevendust seedehäiretele ja valule.

Rahvaravis on kasutatud hariliku sireli (Syringa vulgaris) pungi, õisi ja lehti, harvem ka koort. Uuematel kultuursirelitel, eriti topeltõielistel, polevat sama tõhusat toimet kui meie vanal heal uimastava lõhnaga ilu- ja talupõõsal.

Millal ja kuidas koguda?

Esmalt on tark kõrva taha panna, et tee ääres tolmu ja heitgaaside sees kasvanud sirelit enda turgutamiseks tarvitada ei või. Mida kaugemal suurest teest ja sügavamal aia sees ta kasvab, seda etem.

Kõigepealt saad koguda pungi. Säilitamiseks murra väikesed oksaotsad ja riputa kimbus varjulisse kohta kuivama. Eralda kuivanud pungad ja säilita neid paberkotis.

Õisi kogu siis, kui need on alles puhkemas, osa äsja avanenud, osa veel kinni — siis olevat nendel kõige parem toime. Korja õisi sealt, kus need silmailu ei paku, kobarana ja koos väikeste okstega. Mida kohe värskelt ei kasuta, seo kimpu ja kuivata tuulises varjualuses, seejärel pane kuivad õied paberkotti ootele.

Loe edasi portaalist Kodus.ee