Toitumisnõustaja Ellyt Naigla: toidust saadavad vitamiinid on kõige väärtuslikumad

 (3)
Toitumisnõustaja Ellyt Naigla: toidust saadavad vitamiinid on kõige väärtuslikumad
MorgueFile. Pilt on illustratiivne

Teadliku toitumise abil on võimalik saada kõiki vitamiine v.a K- ja D-vitamiin. Ajakirja Naised värskes numbris räägib toitumisnõustaja Ellyt Naigla, millisel juhul vitamiine juurde võtta tuleb ja kuidas toitainetest vitamiinid ja mineraalid kätte saada.

“Toitumisnõustajana soovitan tarbida vitamiine sel juhul, kui on kindel, millistel kliendil puudus esineb,” räägib Ellyt Naigla. “Selle määratlemiseks on võimalik teha vereanalüüsiga vastavad testid ning lisaks jälgida ka toitumist ja proovida seda mitmekesistada, nii et enamik vitamiine ikka toiduga kätte saadakse. Vitamiinide lisaks võtmine on soovitatav, kui on vaja see tõsta normaaltasemeni ja selleks tuleks võtta vitamiine teatud perioodil ning jätkata ikkagi tervisliku toitumisega, sest toidust saadavad vitamiinid on kõige väärtuslikumad.”

Naigla õpetab ka seda, kuidas erinevaid vitamiine tarbida: “Vitamiinid jagunevad rasvas lahustuvateks (K, E, D ja A — hea meelde jätta sõnaga “keda”) ja vees lahustuvateks (ülejäänud). Oluline on teada, et näiteks rasvlahustuvat vitamiini A töötleb ja omastab organism siis, kui tarbid koos rasvainega — näiteks riivitud porgand koos oliiviõliga.”

Rohkem infot vitamiinide ja mineraalide kohta leiad ajakirja Naised värskest numbrist.