Hirmu hirmsuured silmad — kuidas nende tunnetega toime tulla?

 (1)
Hirmu hirmsuured silmad — kuidas nende tunnetega toime tulla?
Foto: Tonik/Unsplash

Hirm tekib kõikjal, kus tuleb tuttavatelt radadelt ümber orienteeruda teistele. Nii seisab inimene igal vanuseastmel silmitsi uute probleemide ja ohtudega, mis tekitavad hirmutunde. Sedamööda, kuidas õnnestub raskusi ületada ja positiivseid kogemusi saavutada, kaob ka kartus.

Iga inimene kogeb elu jooksul palju ohte, millega kaasneb hirm. Ühe suure rühma moodustavad loodusest ja inimtegevusest tingitud ohud — tormid, üleujutused, epideemiad, sõjad, terrorism, õnnetused, massiimmigratsioon –, mis kõik võivad vallandada surmahirmu ja paanika. Eriti suuri raskusi valmistavad sel juhul ootamatus ja teadmatus, mida ette võtta.

Inimene tunneb hästi mingi kindla ala tingimusi ja seoseid, olgu siis see tema töö, hobi või majapidamisega seotud. Teistest aladest teab ta vähem või ei tea üldse. Tavaelus pole sellel erilist tähtsust, ent ohuolukorras võivad teadmatusel olla väga ebameeldivad tagajärjed, sest oleme valmis liiga kergesti uskuma kuulujutte ja paanikatekitajaid. Üksainus erutatud põgeneja võib vallandada massilise paanilise põgenemise.

Silmale nähtamatu, meelele päris

Suuremale osale inimestest ei valmista teatud olukorrad ja asjad mingeid probleeme. Osale meist aga võivad needsamad tegurid põhjustada ängistust ja mõnikord lausa halvavat hirmu. Ühed ootavad rõõmuvärinaga põnevat reisi, vaimustavat kontserdikülastust või ajaloolise torni otsa ronimist, teised ei suuda kodustki välja minna, rääkimata rahvarohketes kohtades käimisest.

Seotud lood:

Palju hirme toovad endaga kaasa haigused, eriti siis, kui tõbi on süvenev ja mõni haigushoog võib olla eluohtlik. Peljatakse sedagi, et ehk on kallal mõni kuri haigus, näiteks vähk, mis ei anna endast (veel) märku. Kõik sellised muremõtted mõjutavad meeleolu, vähendavad töövõimet ja tekitavad hirmu.

Loe edasi Kodutohtri aprillikuu numbrist või portaalist kodus.ee

Kodutohtri aprillikuu teemad
* Hirmu hirmsuured silmad
* Varjatud kiusamine paarisuhtes
* Pearinglus ja tasakaaluhäired
* Harjutused süvalihaste treenimiseks
* Milleks on meile vaja kõhubaktereid?
* 4 müüti ravimite võtmisest
* Kriisiaja toitumine + 3 päeva menüü
* Probleemsete jalgade pediküür
* Kastmed maitse rikastamiseks
* Mis aitab? Kukekannus, paistes jalad, nahamuhud