Õues valitsev kaamos paneb paljud igatsema puhkuse järele. Selleks, et vältida stressi, püsida tervena, olla tööl ja eraelus produktiivne ning hea kaaslane, tuleb meeles pidada paari lihtsat nõuannet, mis tihti kipuvad ununema või tagaplaanile jääma.
Õpime kvaliteetselt puhkama
Aina olulisemaks on saamas oskus kvaliteetselt puhata. Kvaliteedi all pean silmas seda, et töölt eemal olles ei piiluta pidevalt e-kirju või vastata sõnumitele ning lülitatakse end tööasjadest välja. Ka põgusad tööküsimustele reageerimised toovad paratamatult töölainele tagasi ja takistavad puhkamist. Samamoodi peaks ka tööandjate ja kolleegidega olema kindlad reeglid paigas, et puhkusel olevat inimest ei tülitata. See peab olema vastastikune.
Mida rohkem me teadlikult ja tõsisemalt puhkamisse suhtume, seda vastutustundlikumad oleme, hoolides nii endast kui ka ümbritsevast. Puhanud ja ergas inimene on parem kaaslane lähedastele ja oluliselt tulemuslikum oma töistes tegemistes.
Puhkamise edasilükkamine soodustab läbipõlemist
Meie kliimas on popimad puhkuseperioodid suviti. See on ka loogiline, kuna proovitakse võtta viimast Eestimaa lühikesest suvest, samuti seavad pereinimesed tihti ka puhkusi lasteaedade ja koolide vaheaegade järgi.
„Suvepüüdmisega“ võib aga puhkuste vahe venida väga pikaks. Üks levinumaid vigasid, mida puhkajad teevad, on see, et võetakse suviti töölt vabaks kaks nädalat (heal juhul kolm) ja seejärel töötatakse lakkamatult 8-10 kuud järjest. See aga mõjub meie tervisele laastavalt. Järjepidevalt töötamine, ilma kehale ja vaimule puhkust andmata, võib viia läbipõlemiseni, kuna inimene on ülekoormatud ja energiavarud ei jõua taastuda. Väsinuna nõrgeneb ka meie immuunsussüsteem, mis suurendab vastuvõtlikkust haigustele.
Seega peakski tegelikult igaüks puhkama just siis, kui soovitakse ja vajadust tuntakse. Mõnele meeldibki pikendada suve septembris või kasutada vaba aega varakevadel. Ajastuse kõrval on aga oluline ka puhkuse pikkus. Statistika järgi on jätkuvalt kõige populaarsem 14+7+7 graafik, kuid päriselt välja puhkamiseks on vaja vähemalt kolme järjestikust nädalat, soovitavalt rohkemgi: esimene seitsepäevak kulub tavaliselt sisseelamisele ja töömõtete seljatamisele, teine ja kolmas juba puhkamisele.