Süümekad piinavad? Kuus nippi ränkraskest süütundest jagu saamiseks ja oma vigadega leppimiseks

 (2)
Süümekad piinavad? Kuus nippi ränkraskest süütundest jagu saamiseks ja oma vigadega leppimiseks
Photo by Pedro Sandrini from Pexels

“Tunne, et ma pole piisavalt hea või väärt seda, et keegi minu heaks midagi teeks, on levinumaid süütunde tekkepõhjuseid. End süüdi tundvatel inimestel on ise lihtsam anda kui vastu võtta. Neil on tunne, et nad peavad andma, et
väärida tähelepanu, tunnustust, seltskonda kuulumist jne. Kui aga teised tahavad meid abistada või meile midagi anda, siis tegelikult oleme neile midagi teisel viisil andnud. Näiteks neid mõistes, armastades, kuulates. Kui inimene soovib teisi aidata, siis on tal vaja anda. Parim tänu andjale on tänulik ja süütundeta vastuvõtja.“

* Selleks, et midagi muuta, pead esmalt aru saama, kuidas sa süütunnet tekitad. Kaardista enda süütunde muster — mida mõtled ja enesele ütled. Süvene sellesse ja vaata, kas see meenutab sulle sinu ema või isa? Täiskasvanuna saame sageli ise enda väärkohtlejaks ehk siis halvustame ennast samasuguste lausetega oma mõtetes, nagu seda tegi meiega rahulolematu lapsevanem, või siis süüdistame ennast, nagu käitus passiivsem lapsevanem endaga.

* Suuna enese materdamine konstruktiivsetesse tegudesse. Mis halvasti, see uuesti! Muuda seda, millega sa pole rahul.

* Tee stopp, kui märkad, et materdad end oma mõtete või välja öeldud lausetega. Võid paluda, et sinu lähedased ja sõbrad annaksid sulle märku, kui sa taas enda mahategemise mustrit rakendad.

* Õpi leppima olukorraga, mida muuta ei saa. Sa pole jumal, vaid kõigest inimene.

Seotud lood:

* Saa enesega sõbraks! Avasta enda positiivne pool. Leia iga päev midagi, mille eest sooviksid end tunnustada.

* Kehaline liikumine vabastab meele ja seisva energia. Tantsi, jaluta, jookse jne. Tee asju, mis sind õnnelikuks teevad.

Allikas: Cosmopolitan