VAATA | Kuidas hoida tervislikke piire, kui Sinu tööks on teisi inimesi aidata ja toetada? Psühholoog annab nõu

 (8)
Küsi küsimusi!
VAATA | Kuidas hoida tervislikke piire, kui Sinu tööks on teisi inimesi aidata ja toetada? Psühholoog annab nõu
Foto: Shutterstock

Koroonaviiruse levikuga seotud paanika ja ebakindlus tuleviku ees hakkab peagi avaldama mõju ka Eesti inimeste vaimsele tervisele. Peaasi.ee alustab alates 20. märtsist Eesti elanike tasuta nõustamist veebi teel.

„Koroonaviiruse levikuga seotud paanika ja tekkinud majanduslik ebakindlus hakkab peagi avaldama mõju ka Eesti inimeste vaimsele tervisele,“ ütles MTÜ Peaasjad juhataja Anna Kaisa Oidermaa. „Kuigi viiruse leviku takistamiseks vajalik, siis eriti suurt mõju võib vaimsele tervisele avaldada füüsilise distantsi hoidmise nõue. See tõmbab inimesed välja oma tavapärastest rutiinidest. Kui soovime vähendada kriisi negatiivset mõju ühiskonna vaimsele tervisele ning selle kaudu majandusele, peame probleemide ennetusega tegelema hakkama hetkegi kaotamata“

Oidermaa sõnul võiks igapäevase rutiinse näost-näkku suhtlemise kadumist osaliselt kindlasti kompenseerida omavaheline suhtlus elektrooniliste vahendite vahendusel. „Kindlasti hoidke oma lähikonnaga regulaarset kontakti, see aitab kriisiaja lihtsamalt üle elada,“ rääkis Oidermaa. „Samas ei pruugi sellest ka igal puhul piisata, seepärast alustabki peaasi.ee täiendavat nö massinõustamist sotsiaalmeedia vahendusel.“

Alates 20. märtsist saab iga päev kell 15:00 nõu Facebook live vahendusel. Saada oma küsimus enne live'i kodulehe kaudu www.peaasi.ee või küsi otse-eetris kommentaarides.

Seotud lood:

Kuidas hoida tervislikke piire, kui Sinu tööks on teisi inimesi aidata ja toetada? Kuidas vältida läbipõlemist abistavates elukutsetes? Nendel teemadel vastab teie küsimustele psühholoog ja Peaasi.ee vaimse tervise koolitaja Julia Pavlova.

Mida teha ja kuidas suhelda, kui kohtan kedagi, kes on koroonaviiruse läbi põdenud? Mida teha, kui pelgan teistele öelda, et põen/põdesin koroonat või mõnda teist haigust? Mida ja kuidas öelda, kui keegi räägib oma vaimse tervise raskustest? Haigustega seotud stigmast ehk häbimärgistamisest räägib Anna-Kaisa Oidermaa, kliiniline psühholoog ja Peaasi.ee tegevjuht.

Mida teha, kui süütunne tuleb kimbutama? Kuidas iseendaga hästi käituda? Mida tähendab enesearmastus ja kuidas ennast rohkem armastada? Nendel teemadel vastab küsimustele psühholoog, perenõustaja ja mindfulness õpetaja Gea Grigorjev.

Mis on vaimse tervise esmaabi? Kuidas toetada lähedast, kelle meeleolu ja ärevusetaset praegune kriisiolukord väga tugevalt mõjutab? Kuidas rääkida lähedasega tema vaimsest tervisest? Kuidas otsida abi suitsiidimõtete korral? Kuidas oma emotsionaalset heaolu hoida, kui ümbritsevad inimesed seda ei toeta? Neile ja teie poolt lisaks saadetud küsimustele vastab psühhiaater Ere Vasli.

Varasemaid ülekandeid saab vaadata Peaasi.ee Facebooki lehelt.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

 • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
 • Olulised telefoninumbrid:
  • 1247 – Käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes (24h, tasuta)
  • 1220 – Perearsti nõuandetelefon eesti ja vene keeles, pakub meditsiinialaseid nõuandeid ja konsultatsiooni (24h, tasuta)
  • 53 01 9999 – Välisministeeriumi konsulaarinfo, kui oled välismaal hätta jäänud (24h)
  • 112 – Hädaabinumber kiirabi, pääste ja politsei kutsumiseks (24h, tasuta)
 • COVID-19 sümptomid on sarnased gripi sümptomitele. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused.
 • Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
 • Valitsus kehtestas viiruse kiire leviku tõttu 1. maini eriolukorra. Loe lähemalt, mida see kaasa toob!
 • Pärast välismaalt naasmist peavad nii Eesti elanikud kui ka välisriigi kodanikud olema kaks nädalat isolatsioonis. Loe lähemalt Välisministeeriumi kodulehelt!
 • Loe lähemalt koroonaviirusest Terviseameti kodulehelt!