Vähem kui viis aastat tagasi diagnoositi mu naisel rinnavähk. Me võitlesime ja saime sellest jagu, kuid viis kuud hiljem kurtis mu naine seljavalu. Me kandsime selle esialgu naljaga pooleks vanaduse arvele, aga see osutus hoopis pahaloomuliseks seljaaju kasvajaks. Kuu aega hiljem oli kasvaja ka ajus.

Viimane kohting

Ta küsis, kas meil võiks olla veel üks tavaline kohting. See oli kõik, mida ta soovis. See ja suur kino popcorni ja topsi coca-colaga. See oli kõik ja selle ta ka sai. Kaks aastat tagasi oli meie viimane kohting.

Meil olid pärast seda kohtingut veel mõned päevad. 19 päeva, kui täpne olla. Aga kui ma õigesti mäletan, siis oli see viimane kord, kui olime palatis kahekesi. Kui sa teaksid Rachelit ja tema lugu, teaksid sa ka, et meie palat ei olnud kunagi tühi. Pigem oli see rahvast täis. Inimesed lihtsalt tahtsid tema lähedal olla ja see mõjus talle hästi. Niisiis lubasime inimestel tulla. Külastamisaeg tema palatis ei kehtinud. Kui sul oli võimalus tulla, olid sa üks õnnelikest. Ja ma arvan, et ära minnes vaatasid elu pisut teise pilguga.

Aga mõned tunnid tollel päeval olime kahekesi. Rääkisime kõigist asjadest, ka nendest, millest sa poleks kunagi arvanud, et räägid inimesega, kellega plaanisid koos vananeda ja elu lõpuni koos olla. Me rääkisime lastest ja sellest, milline elu hakkab välja nägema, kui teda enam pole. Me rääkisime tulevikust, mis me arvasime endil olevat. Me rääkisime taevast ja sellest, kui imeline seal võib olla. Me rääkisime kümnest aastast, mil ma teda taga ajasin, ja pea kümnest aastast, mis meil õnnestus koos olla. Me rääkisime, mis me oleksime teisiti teinud, kui me oleksime teadnud.

„Ma vabandasin...“

Ma vabandasin, et ma ei teinud rohkem, et ma ei leidnud lahendust ja ei osanud seda olukorda muuta. Suu popcorni täis, kinnitas ta mulle, et mitte keegi ei oleks saanud tema pärast kõvemini võidelda, kui mina seda tegin. Ja ta ei lubanud mul enam kunagi nii mõelda. Ja ma pole seda teinud, sest ma lubasin talle.

Ma vabandasin, et ma ei olnud parem abikaasa, et ma ei olnud rohkem kohal, ei märganud rohkem ja võtsin paljusid asju iseenesest mõistetavatena. Ta kinnitas mulle jälle, et mitte keegi ei oleks saanud olla tema jaoks parem, kui mina seda olin. Ja ka seda ei lubanud ta mul enam kunagi mõelda.

Ta ütles mulle, et ma läheksin eluga edasi. Leiaksin kunagi uuesti armastuse ja oleksin kannatlik. Et ma hoolitseksin enda eest ja armastaksin. Et ma kallistaksin inimesi kauem kui tavaliselt, et ma keskenduksin vähem tööle ja rohkem hetkedele. Ta meenutas mulle, et ma ei saa võtta tööd endaga kaasa, aga mälestused jäävad. Ta ütles, et ma kirjutaksin rohkem ja lõpetaksin oma raamatu. Et ma võitleksin oma unistuste nimel. Ta kinnitas mulle, et on okei läbi kukkuda ja et tal on kahju, et teda pole enam seal, et mind uuesti püsti aidata. Aga et ma pean sellegipoolest uuesti tõusma.

Ja siis ta ütles, et ma teeksin oma parima, et tema lugu jääks kõlama. Mitte sellepärast, et ta soovis olla tuntud, vaid sellepärast, et ta tahtis, et lapsed teaksid oma ema kohta rohkem. Et nad teaksid, et nende ema ei andnud nende osas alla. Et nad teaksid, et ema on nende üle uhke ja armastab neid üle kõige.

Ja see on põhjus, miks ma ikka ja jälle tema lugu jagan. See ei ole minu pärast, see ei ole ka sinu pärast. See on laste jaoks ja Racheli jaoks. Ja sellepärast, et ma lubasin talle, et ma seda teen.

Allikas: Your Tango