Jõulud on vaikuse aeg. Tõsi, vaikust on sel pimedal ajal tõesti rohkem ja pühad annavad töömöllu vähe rohkema hingetõmbepausi. Vaikust on vaja! Sellist head vaikust, hingerahu vaikust, mis paitab hinge, lepitab südant ja mõistust.
Kuid selleks on vaja, et see vaikus ei karjuks. Ja selleks on, paradoksaalselt, vaja ka valjuhäälsust! Ei, mitte sellist, mida nagunii on rohkem kui vaja — sellist, mis elab end välja nõrgemate peal, mis loob endale „vaenlasi“ ja siis võitleb nendega, mis teeb haiget ja solvab, kritiseerib kõike ja kõiki. Ei ole vaja seda verbaalset kõhulahtisust, vaid julget valjuhäälsust oma tunnetes — sellist, mis on aus enda ja teistega kedagi kahjustamata, kaasaarvatud iseennast. Vaja on valjuhäälsust, karjatust, mis murraks „karjuvat vaikust” meie sees, sunniks oma kestast välja tulema, lõpetama kõige selgitamise (sellel on psühholoogilise kaitsemehhanismina ka nimi — ratsionaliseerimine) ja hakkama lihtsalt tundma.
Jah, ka selgitada ja mõista on vaja, et teha rahu, kuid kõigepealt on vaja tunda neid normaalseid tundeid, mis mingis olukorras tekivad — sealhulgas viha, kurbust, pettumust, pahameelt, isegi raevu. Näiteks võib olla vaja veel täiskasvanuna tunda viha ja kurbust vanema suhtes, kes pole meid kaitsnud, kui seda vajasime, on meid hüljanud või pole tal meie jaoks aega olnud. Miks? Et see tunne saaks vabaneda ja energia selle taga leida uue terve väljundi meie elus. See ei ole vanema vihkamine või süüdistamine, vaid oma õiglaste ja tõeliste tunnete väljendamine, mis lapsena polnud võimalik. See annab nüüd teadmise ja kinnitab lapsele meie sees (jah, me sisemine laps on me sees igavesti alles ja täiskasvanuna oleme me ise talle vanemaks): „Ma olen oluline, minu tunded on olulised ja mul on õigus neid tunda, ka siis kui ma mõistan, mis oli mulle haiget teinud käitumise taga, ka siis kui selleks olid „head põhjused“."
See omakorda annab võime end väärtustada ja kaitsta praeguses elus neis olukordades, kus see on vajalik. Näiteks väljuda toksilisest suhtest (ükskõik, kas see on armusuhe või tööalane või midagi muud) ja valida intuitiivselt edaspidi oma kõrvale partner, kes austab mu tundeid ja vajadusi. Sest olen lahendanud valu enda sees, teadvustanud olukorra, kus omandasin uskumuse, et ei vääri seda, et ma ei tohi öelda, mis tunnen ja vajan, vaid pean mõistma ja kannatama, ning muutnud seda uskumust. Nii on inimene võimeline väljuma sellisest suhtest süütundeta, sest ta teab ja tunneb, et tema tunded ja vajadused on olulised ning tal on õigus (ja vastutus!) nende ja oma heaolu eest ka seista. Nii ei satu ta manipuleerimise ja (vaimse) vägivalla ohvriks, uskudes, et on lahkudes või enda eest seistes halb inimene, sest peab mõtlema teistele enne kui endale, et ta tunded on „liialdatud“ või „õigustamatud“, sest teisel on halvasti käitumiseks „omad põhjused“, mida võib mõista ja millele kaasa tunda.